Kapadokya’nın incisi Ihlara’ya ilgi artıyor

95

Dünyanın en büyük kanyonlarından Ihlara Vadisi’ne gelen yerli ve yabancı turist sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 438 bin 903 kişiye ulaştı.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ihlara Vadisi’nin Aksaray’ın en önemli ören yeri olduğunu söyledi.
Vadinin aynı zamanda Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen alanlardan biri olduğunu belirten Doğan, “Ihlara Vadisi, Ihlara beldesinden başlayıp Selime beldesine kadar 14 kilometre uzunluğunda, yer yer 150-200 metre derinliğindedir. Dünyanın en büyük ikinci kanyonudur” dedi. Doğan, Ihlara’nın geçmiş dönemlerde birçok büyük medeniyetin yaşadığı, özellikle Hristiyanlığın ilk dönemlerinde kaya oyma mekan ve kiliselerin yoğunlaştığı bir vadi olduğunu kaydetti.
Ihlara’da son dönemde yapılan düzenlemelerle uzun yürüyüş sahalarının oluşturulduğunu anlatan Doğan, “Ziyaretçiler daha çok 3,5 kilometrelik yürüyüş yolunu tercih ediyor. Yürüyüş esnasında birçok noktada mola verebiliyorlar. Ihlara’ya gelen turistler, geçmiş dönemlere ait kiliseleri de ziyaretler ediyor” diye konuştu.