Kapadokya ‘da gökyüzü tribünü önünde yamaç paraşütü

204

Dünya harikası Kapadokya bu hafta sıradışı bir hava gösterisine tanıklık etti. İki Red Bull sporcusu Peter Lonchar ve Veso Ovcharov yamaç paraşütleriyle üçlü sonsuz döngü rekorunu kırarken yaklaşık 2500 seyirci gökyüzü tribünden onları izledi.

Gökyüzünde süzülürken izlemesi çok zevkli, bir o kadar da heyecan verici yamaç paraşütçüleri eşsiz bir gösteri için Kapadokya semalarında buluştu. Red Bull sporcuları Sırp Peter Lonchar ve Bulgar Veso Ovcharov dünya rekoru denemesi niyetiyle geldikleri Kapadokya’da bu kez binlerce gökyüzü seyircisi önüne çıktı.
Kapadokya’da Lonchar ve Ovcharov ile 2500 seyirciyi gökyüzünde bir araya getiren ise Kapadokya işe özdeşleşmiş sıcak hava balonlarıydı. Bölgede dört mevsim uçan ve özellikle de yabancı turistlerin büyük rağbet gösterdiği balonları bu kez yamaç paraşütçüleri de rekor denemesi için kullandı. Kapadokya’da sıcak hava balonuyla yükselip atlayan sporcular muhteşem doğa manzarası üzerinde yamaç paraşütü ile uçtular.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin bir parçası olan Göreme Milli Parkı üzerinde önemli bir turistik eğlence olan hava balonlarının fonunda ilk kez böyle bir atlayış gerçekleştirildi Bu atlayış aynı zamanda üçlü senkronize sonsuz dönüş hareketinde bir rekor denemesine de sahne oluşturdu. Red Bull sporcuları Petar Lonchar ve Veso Ovcharov’a eşlik eden arkadaşları Onrej Prochazka, balondan atladıktan sonra birlikte 126 kez dönerek üçlü sonsuz döngü alanında bir dünya rekorunun sahibi oldu. Kapadokya gökyüzünde bu eşsiz manzaraya karşı zorlu rekor denemesini başarıyla tamamlayan sporcular ayrıca balonlar arasından geçerek şovlarını gerçekleştirdi.
İki yamaç paraşütçüsünün atlayışları ve balonlar arasındaki uçuşu diğer balonlardaki 2500 yolcunun oluşturduğu gökyüzü tribününün seyirciler tarafından çoşku ile karşılandı. Bu görsel şov, hava balonlarındaki seyircilerin izlediği ilk hava şovu oldu.
Red Bull sporcusu Petar Lonchar, atlayışın ardından şunları söyledi:“Dostlarımla uçmak harika bir duygu ama bu duyguları tüm dünyayla paylaşmak daha da güzel. Kapadokya’da doğanın yarattığı eşsiz volkanik coğrafyada, balonlarla uçan seyircilerin arasından atladık. Bir hava sporcusu için bundan iyi bir fon düşünülemez. Rüzgar koşulları ve eşsiz doğa şekilleri, Kapadokya’yı bu iş için biçilmiş kaftan kılıyor. Her gün 150 balon ve 2500 kişi bu coğrafyada gökyüzünde. Biz de onların arasında atlayarak ve üçlü sonsuz döngü rekorunu kırarak tarihe geçmek istedik. Kapadokya, bu dünyada hala büyülü şeylerin var olduğunun kanıtı. Asla unutamayacağımız bir deneyim yaşadık.”
Sırbistan doğumlu Red Bull sporcusu Petar Lonchar, 18 yaşında Sırbistan Ordusu’nun paraşüt birliğine katılarak ilk kez hava sporlarıyla tanıştı. Uçuş sporlarına ek olarak ilk kez 2007’de akrobatik uçuş deneyimini gerçekleştiren Lonchar, sonsuz dönüş gibi zorlu hareketleri başararak dünyanın ilgisini çekti. Himalayalar üzerinde uçan ilk Sırp sporcu oldu. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde 70’ten fazla atlayış gerçekleştiren Lonchar ayrıca Himalayalar üzerinde uçan ilk Sırp sporcu. Bir yıl içinde 9 saat uçuş ile en uzun süre uçuş rekorunun sahibi de Petar Lonchar.
Bulgar Red Bull sporcusu Veso Ovcharov ise üç yaşında kayakla tanışmış bir isim. Bulgar Ulusal Spor Akademisi’ni onur derecesiyle bitiren Ovcharov, mezuniyetinden sonra esas tutkusu yamaç paraşütüyle tanıştı. 2006 yılında Nepal’de sonsuz dönüş hareketini yapabilen ilk Bulgar sporcu oldu. 2011 yılında Peru’daki atlayışında yaptığı 249 dönüş ile sonsuz dönüş alanında dünya rekorunun sahibi oldu. Ayrıca Petar Lonchar ile birlikte yaptıkları 181 dönüş ile senkronize sonsuz döngü alanında da rekorun sahibi.
Veso Ovcharov ise uçuşlarıyla ilgili şunları belirtti: “Her gün 150 balon ve 2500 kişi bu coğrafyada gökyüzünde. Biz de onların arasında atlayarak ve üçlü sonsuz döngü rekorunu kırarak tarihe geçmek istedik. Kapadokya, bu dünyada hala büyülü şeylerin var olduğunun kanıtı. Asla unutamayacağımız bir deneyim yaşadık.”