Kansere karşı Türk doktorundan umut veren çalışma

0
168

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nidai Özeş, meme kanseri ve akciğer fibrozu (sirozu) tedavisinde etkin olan bir molekül tanımladıklarını söyledi. Prof. Dr. Özeş, elde ettikleri bileşiğin, 4 yıl içerisinde ilaç haline getirileceğini söyledi.

AÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nidai Özeş, AÜ Teknokenti’nde 2010 yılından bu yana yürüttükleri çalışmalar sonunda, meme kanserine ve akciğer fibrozuna karşı etkinlik gösteren molekül tanımladıklarını açıkladı. 2009 yılından bu yana özellikle metastatik meme kanseri ve akciğer kanserine karşı biyolojik etkinlik gösteren molekül tanımlamasıyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini aktaran Prof.Dr. Özeş, “Özellikle son iki yıldır doğal ya da tıbbi bitki olarak tanımladığımız bitkilerin kök ve yapraklarında yaptığımız taramalar neticesinde, izolasyonunu yaptığımız 20’ye yakın bileşik elde ettik. Bu bitkilerden 6’sının kimyasal yapılarını çözümledik. Bunların hücre doku kültürü çalışmalarında hücreleri baskıladığını tespit ettik” dedi.
Kimyasal yapısı çözümlenen bileşiklerden özellikle birinin metastik meme kanserine karşı etkin olduğunu, ayrıca akciğer fibrozu gibi tedavisi çok zor olan hastalığa karşı da biyolojik etkinlik gösterdiğini saptadıklarını aktaran Prof. Dr. Özeş, şöyle dedi:
“Elde ettiğimiz bu bileşiğin patent korumasını alabilmek için TSE’ye başvurusunu yaptık. Böylece buluşumuz 1 yıl boyunca patent korumasına alındı. Bu bileşiklerin sentetik olarak üretilmesi ve toksikoloji çalışmalarını yurt dışında yapacağız.
Onun ardından Faz 1 A ve Faz 1 B çalışmalarını da ülkemizdeki klinik merkezlerde gerçekleştireceğiz. Böylece ilaç adaylarımızı insanda kullanılabilir formda geliştireceğimiz çalışmaları, önümüzdeki yıllarda tamamlayacağız. Çalışmaların önümüzdeki 4 yıl içinde tamamlanacağını öngörüyoruz.”
Prof. Osman Nidai Dr. Özeş, söz konusu bileşiklerin patent müracaatları için AB ve ABD patent ofislerine de en geç 4 ay içinde başvuracaklarını aktardı. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz