Kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

0
259
Kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
- Reklam -

Medipol Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, çoğu kanser ailesel geçişli olduğuna yönelik bilginin yanlış olduğunu, sadece yüzde 5-10’luk kanserin ailesel ilişkisinin bilindiğini, çoğunun sporadik ve aile ilişkisi olmadığını bildirdi.

Medipol Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada bulunan bu hastalık hakkında farkındalığı artırmak adına Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 4 Şubat “Dünya Kanser Günü” olarak kabul ediliyor.

Kolon kanseri ve korunmanın 10 yolu! Bu haberimizde ilginizi çekebilir!

Türkiye’de hastalığın görülme sıklığı her geçen gün artarken. Sağlıksız beslenme, sigara ve hava kirliliği gibi farklı sebeplere dayanan kanserin tedavisinde ise her geçen gün yenilikler ortaya çıkıyor.

- Reklam -

Bu noktada hastaların bilinçli şekilde tedaviye yaklaşması ve doğru hekim seçmesi gerekiyor.

Kilo 12 çeşit kanseri tetikliyor! Haberimize de bir göz atın!

Dünya Kanser Günü vesilesiyle kanserde doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi veren Ömer Fatih Ölmez. Bazı toplumlarda kanserin açıkça konuşulması zor bir konu olsa da, hastalığı konuşmanın bireye, topluma ve politikalarına kazanımlar getirebildiğini dile getirdi.

Hasta bilinçlenirse, kansere karşı daha dikkatli olabileceğini vurgulayan Ölmez, “Yanlış bilgilere kulak asarak, tedaviye geç kalmaz.” ifadelerini kullandı.
Ölmez, erken tanı alan kişilerin çoğu kez sadece küçük veya büyük cerrahi müdahalelerle bu hastalıktan kurtulabildiğinin altını çizdi.

Açıklamada Ölmez’in kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışlara yönelik şu görüşlerine de yer verildi:

“Kanserin belirti ve bulguları yoktur: Birçok kanser türü erken dönemde uyarıcı belirti ve bulgular gösterir ve erken tanı tartışılmaz düzeyde yararlıdır.

Tümörlü dokuya biyopsi yapmak kanserin yayılmasına neden olur: Tümör biyopsisi yapmanın kanserli hücrelerin yayılmasına neden olduğu ile ilgili bilimsel kanıt yoktur.

Ne yaparsan yap kanser olacağın var ise olursun, bu benim kaderimdir: Tüm yeni vakalarının en az yarısı önlenebilir veya tarama ile erken yakalanabilir.

Tek başına sigara tüm ölümlerinin yüzde 30’unu kapsar.

Akciğer kanserinde tedavinin anahtarı erken teşhis! Haberi oku!

Çoğu ailesel geçişlidir, eğer ailende kanser öyküsü yok ise risk altında değilsin: Sadece yüzde 5-10 kanserin ailesel ilişkisi bilinir, çoğu sporadiktir ve aile ilişkisi yoktur. Bazı kanser türleri bulaşıcıdır: Kanserin hiçbir çeşidi bulaşıcı değildir.

Bununla birlikte bilinen bulaşıcı virüsler kansere neden olabilir.

Kansersen şeker yememelisin: Şeker yemenin kanser hücresinin gelişimine veya hızlı yayılacağına ilişkin bilimsel kanıt yoktur.

Normal hücrede olduğu gibi kanserli hücrenin de büyüme ve normal fonksiyonlarını görmek için şekere ihtiyacı vardır.

Ancak şekeri kısmak hastalığın büyümesini yavaşlatmaz, şekeri arttırmak kanserli hücrenin büyümesini hızlandırmaz.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz