Sivas’ta bin 600 rakımlı Meraküm Tepesi’ndeki üretim tesislerinde yetiştirilen ve yolun kar yağışı sonucu kapanması nedeniyle 3 gündür yiyecek sıkıntısı çeken Kangal köpekleri için İl Özel İdaresi ekipleri seferber oldu.

Yurt genelinde etkisini gösteren soğuk hava ve kar yağışı, Sivas’ta da yaşamı olumsuz etkiliyor.

Bin 600 metre rakımlı Meraküm Tepesi’nde kurulu İl Özel İdaresine ait Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezinde yetiştirilen hayvanlar, merkeze ulaşımı sağlayan yolun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanmasının ardından yiyecek sıkıntısı yaşadı.

Merkezin sorumlusu Hüseyin Yıldız, yolun açılması için İl Özel İdaresi ekiplerinden yardım istedi. Ekiplerinin yaklaşık 3 saat süren çalışmasının ardından merkezin yolu açıldı.
Yıldız, yaptığı açıklamada, yolun 4 gün önce kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığını söyledi.

Sivas’ta bin 600 rakımlı Meraküm Tepesi’ndeki üretim tesislerinde yetiştirilen ve kar yağışı sonrası kapanan yol nedeniyle 3 gündür yiyecek sıkıntısı çeken Kangal köpeklerinin imdadına İl Özel İdaresi ekipleri yetişti. ( Halife Yalçınkaya – AA )

Hayvanları Sivas’tan günlük getirdiği sakatat ve tavuk kırıntılarıyla da beslediğini anlatan Yıldız, ellerindeki bir günlük yiyeceğin bitmesinin ardından sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.
Kış mevsiminin çok çetin geçtiğine dikkati çeken Yıldız, “Aşırı kar yağışı nedeniyle yollarımız sürekli kapanıyor. Köpeklere yiyecek almak için şehir merkezine inemedik. Burada 100’e yakın Kangal köpeğimiz var” dedi.

İl Özel İdaresi ekiplerinden yardım istediğini bildiren Yıldız, kapanan köy yollarını açmak için büyük gayret gösteren ekiplerin, Kangal köpeklerine de zaman ayırdığını ifade etti. Yıldız, ekiplerin, merkezin yolunu zorlu çalışmayla yaklaşık 3 saatte ulaşıma açtığını belirtti.

Kangal köpeğinin her türlü kış şartlarına dayanabildiğini ancak açlık konusunda durumun farklı olduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Köpeklerimizin hepsi açtı. Bu ciddi bir mağduriyetti. Neticede bu hayvanların günübirlik beslenmesi gerekiyor. Kangal köpeklerinin kış aylarında yeme gereksinimleri daha çok artıyor. Burası çok yüksek bir alan olduğu için bazı yerlerde 1,5 metre kar var. Böylesine zor bir günde İl Özel İdaresi imdadımıza yetişti. Hepsine çok teşekkür ediyorum.”
Yıldız, yolun açılmasının ardından köpeklerine yiyecek getirmek için araçla kent merkezine gitti.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.