Kanal Ankara Projesi ve Muhtarları

568
Geri
Sonraki

6 KÖYÜN UMUDU KANAL ANKARA

Ankara’nın İmrahor vadisinde bulunan köyler artık birer mahalle oldu. Ancak hala imar planları tamamlanamadı.

Aziz Nesin’in, “Yaşar ne yaşar ne yaşamaz” hikayesinde olduğu gibi adlandırırsak Köy mü, Mahalle mi belli değil. İmrahor Vadisi‘nin imar planları tamamlanamadı ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından AK Partinin 2019 yerel seçim öncesi Ankara’nın dev projesi olarak tanıttıkları Melih Gökçek’in Kanal Ankara Projesi imar planlarının tamamlanabilmesi 6 mahalle için yeni bir umut oldu.

Aslında 6 mahallenin de muhtarları tam bir dert küpü. Çünkü Büyükşehir Belediyesinden de Çankaya Belediyesinden de yeterli hizmeti alamıyorlar. Bugün İmrahor vadisinde yer alan 6 köyümüzün ki bilerek mahalle demiyorum muhtarlarının görüşlerine yer vererek 6 gün daha sürecek yazı dizimizde her mahalleyi sizlere ayrı ayrı tanıtacağız.

ANKARA BOĞAZI GELİŞMESİ

Kanal Ankara Boğazı projesi Melih Gökçek’in en büyük seçim vaatlerinin başında geliyordu. Gökçek seçimi kazanmasına rağmen bir türlü en büyük projesinin başlangıcını yapmadı. Gökçek’in görevden alınmasıyla proje askıda kaldı. Gökçek gidip yerine gelen Mustafa Tuna “Ankara Boğazı projesi yeniden bütünüyle ihale edilecek” sözünü gazetemiz aracılığı ile verdi. Müjdeli haberi gazetemizden duyan İmrahor Vadisi’nde yer alan mahallelerin muhtarları gazetemize “teşekkür ziyaretine” geldiler. Ziyaretleri esnasında gerek imar sorunu gerekse belediye hizmetleri sorunlarını dile getirdiler.

MUHTARLAR NE DİYOR?

Yeşilkent Mahalle Muhtarı Murat Kabasakal, “Meclise ve Çankaya köşküne çok az mesafede olan köylerimizde doğalgaz yok. Biz doğalgazı neden kullanmayalım? Avrupa’nın bütün köylerinde doğalgaz var. 1 kilometre tepemizde apartmanlar var onların hepsinde doğalgaz var.” Yeşilkent Mahallesi 35 yıllık mahalle olmasına rağmen daha hala sokaklarında asfalt yok sokaklar toprak yol. Biz bunları belediyeye söylediğimizde muhtarım şu gün yapacağız bugün yapacağız diyorlar ancak yaptıkları hiçbir faaliyet yok. Bir park yaptılar ne yürüyüş alanı var, ne oyun parkı, boş bir araziyi düzelttiler alın size park dediler. 35 yıldır mahallemizin imarı verilmedi. Aşağı İmrahor Mahalle Muhtarı Mustafa Aytekin, “Bizim mahallemiz 1969-1970 yıllarında mahalle oldu. Ankara şehir merkezine en yakın köydü. Kurtuluş’a 4 kilometre Ulus’a 6 kilometre Çankaya Köşkü’ne 3 buçuk kilometre olan bir köy. 1969’da mahalle oldu. Mahallemizin kuruluşu 150 yıla dayanan bir yer buna rağmen belediyelerden hiçbir şekilde hizmet almıyor. Ne doğal gaz var, ne alt yapı var.”

SORUNLARINI CUMHURBAŞKANINA DA ANLATMIŞLAR

Aytekin, “Bundan yedi yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımız o tarihte Başbakandı bizim köyümüze geldi ve meralarımızı gezdi. Kendisine şunları söyledim Sayın Başbakanım burası 150-200 yıllık bir köy şu anda bulunduğunuz yer bizim meramızdı. Şu anda buralarda kanalizasyon var. Ben iş adamıyım muhtar olmamın tek sebebi var köyüme hizmet alabilmek. Kanalizasyonumuz yok dedim. Bizim bu köyümüzün suçu ne? Bize niye hizmet yok? Ben bunu öğrenmek istiyorum dedim.

ASKİ Genel Müdürlüğüne gitmeme rağmen, her tarafa dilekçe yazmama rağmen imar olmadığından dolayı altyapı yapamayız dediler. İmarımızı yapın diye imar dilekçesi verdim, imarımızı da yapmıyorlar. Altyapı yok, fosseptik çukuru var. Doğudaki kardeşlerimiz hizmet yok diye kusura bakmasın gelsin Çankaya Köşküne 3 buçuk kilometre olan bir mahalleyi görsün. Sonra kanal yapıldı ama imar çalışması olmadığı için üstün körü yapıldı.

İNSANLARIN YÜRÜYECEĞİ YOL YOK

Aytekin,

Köyde yaya yolu yok. İnsanların yürüyeceği yol yok dedim. Çok kaza oluyor şuradan bir vatandaş dolmuşa binebilmesi için Türközü’ne 1,5 saat yürümesi lazım. Yollar hep çamur, bir insan işine gitmek için üzerini giyiniyor yola çıkıyor üzerine çamur sıçrıyor. Kızılay’dan köylerimize ( mahallelerimize) dolmuş istiyoruz. Aslında en büyük sorunumuz mahallelerimizde imarın olmaması. Bu sorunların hepsi silsile ile birbirine bağlı. Büyükşehir Belediyesi söz verdiği projeyi gerçekleştirip imarı açsa çokta bir sorun kalmayacak. Bütün sorunlar imar yasasında birleşir

BÜTÜN KÖYÜN UMUDU KANAL ANKARA

Aytekin, “Kanal projesinin bir an önce ihaleye verilip hayata geçmesi gerekiyor. Bu kanal yapılmadığı için bize çöp konteyneri bile vermiyorlar. Biz arsalarımızı parçalayıp satamıyoruz. 6 muhtarın temel sorunu bu projenin ve imarın başlamayışı, insanlar bu projeyi ve imarı bekliyor. Bütün köylümüzün umudu bu proje oldu” dedi. Çankaya Köşk’üne sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunan mahallelerde ulaşım sıkıntısı kış aylarının gelmesiyle birlikte iyice zorlaştı. İş yerlerine gidebilmek için toplu taşıma araçlarına yürümek zorunda kalan bölge halkı yaklaşık bir buçuk saat zorlu bir yürüyüşün ardından araçlara binebiliyor. Asfaltın olmayışı yağışlarında başlaması ile birlikte mahallelerdeki toprak yolların çamura dönmesine neden oluyor. Bu yollarda yürümek zorunda kalan vatandaşlar kıyafetlerinin kirlenmemesi için ayaklarına galoş geçiriyorlar. Bölgede ki 6 köyün temel sıkıntısı alanın imara açılmaması. Mahalleler imara açılmadığı için buna bağlı birçok sorunu da beraberinde getiriyor. 6 köyün (mahallenin) muhtarı da önlerinde ki imar probleminin Kanal Ankara Projesiyle çözülmesini bekliyor. Köylerine dair tek umutları bu proje olmuş durumda.

Geri
Sonraki