CÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Birhan Yılmaz: Zayıflarda kas dokusu ve bağ dokusunun azlığı nedeniyle, cilt altına yerleştirilen pil yerinden oynayabiliyor hatta tekrar cildi eriterek pilin dışarı çıkmasına yol açabiliyor. Kalp pili takılan hastada zayıf olmak olumsuz, makul miktarda kilo yani balık etli olmak daha iyi diyoruz.

SİVAS / MERVE TOPUZ – Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, kalp pili takılan hastaların zayıf olmasının pilin yerinden oynaması açısından risk oluşturabileceğini belirterek, “Kalp pili takılan hastada zayıf olmak olumsuz, makul miktarda kilo yani balık etli olmak daha iyi diyoruz” dedi.
Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp pilinin genellikle kalp hızı yavaşlaması ya da durması gibi durumlarda takıldığını söyledi. Kalp pillerinin ortalama 4-6 yıl ömre sahip olduğunu belirten Yılmaz, hastanın kalp pili ihtiyacına göre bu sürenin uzayıp kısalabileceğini ifade etti. Yılmaz, bazı hastalarda sürekli kalp pilinin çalışmadığını, kişinin kalp hızı düştüğünde pilin devreye girdiğini, bazı hastalarda da kalp hızı sürekli düşük seyrettiği için pil ihtiyacının daha fazla olduğunu kaydederek, bu durumlarda pil ömrünün 4 ila 10 yıl arasında değiştiğini söyledi.
Kalp pili takılan hastaların rutin kontrollerine gitmeleri gerektiğini dile getiren Yılmaz, pil ilk takıldığında 1-2 ayda, sonrasında 6 ayda ve daha sonraki süreçte hastanın durumuna ve pilin özelliğine göre 3 ila 12 ayda bir kontrole gidilmesi gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Yılmaz, pil takılan hastada kilonun önemli olduğuna dikkati çekerek, “Zayıflarda kas dokusu ve bağ dokusunun azlığı nedeniyle, köprücük kemiği altında, cilt altına yerleştirilen pil yerinden oynayabiliyor hatta tekrar cildi eriterek pilin dışarı çıkmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, köprücük kemiği altındaki bölgede kas-bağ dokusu yeterliyse pil yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Dolayısıyla, kalp pili takılan hastada zayıf olmak olumsuz, makul miktarda kilo yani balık etli olmak daha iyi diyoruz” diye konuştu. Kalp pilinin takılmasından sonraki ilk 1-2 ayda kol hareketlerinde çok daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Pil takılmış olan taraftaki kol, 90 dereceden fazla yana açılmamalı, takılı olan taraftaki kolla ağırlık taşınmamalı, takılı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır. Pil yerleştirilen kol-omuz bölgesinin kullanımı nispeten kısıtlandığından genç yaştaki aktif hastaların dikkatli olması gerekebilir. Egzersiz, tüm kalp hastaları için önerilir ancak pil yerleştirilen hastaların pil takılı taraftaki kollarını kullanmasını gerektiren tenis, barfiks gibi egzersizlerden kaçınması gerekir çünkü pil ve telleri yerinden oynayabilir, bu da pillerinin bozulmasına yol açabilir. Bir de pil takılı kişilerin (özellikle şok verebilen piller) manyetik alanlardan (cep telefonu, güvenlik geçişleri, MR çektirmek) uzak durması lazım. Pilleri aniden durabilir ya da gereksiz şok verebilir.”
Yılmaz, bazı ilaçların kalp hızı üzerine baskılayıcı etkisi nedeniyle kalp hızının düşebileceğini belirterek, pil takılı hastaların bu ilaçları kullanırken baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, bilinç değişikliği ve bayılma şikayeti olursa mutlaka doktora başvurması gerektiğini söyledi.(AA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz