Kalp pili ilaca dirençli kalp hastalarına faydalı olabilir

0
187

Medıcana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu son yıllarda sayısı artan kalp ritim bozukluğu ve kalp krizi sonrası oluşan kalp yetmezliğine bağlı ani ölümlerden kalp pili ile korunulabileceğini söyledi.

Gelişen teknoloji ile birlikte kalp hastalıkları gibi durumlarda yaşanan ölüm oranlarının düştüğüne işaret eden Dr. Erdoğu, nefes darlığı, çarpıntı, gece sırt üstü yatamama ve ufak bir egzersiz ile yorulma gibi durumlara karşı kalp pili takılan hastaların bu gibi olumsuz etkenlerin yanı sıra ani ölümden korunabileceğini belirtti ve şunları söyledi: “Kalp hastalıkları ülkemizde ve dünyada her geçen yıl daha artmaktadır. Bu oranların artmasındaki en önemli nedenlerden bir tanesi sigaradır. Özellikle ülkemizde çok yaygın olan sigara içiciliği kalp hastalıkların yanı sıra birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. İnsanlar artık kalp krizi geçirdiklerinde ölüm oranları düşmeye başladı. Çünkü hastalar artık anjiyoya daha hızlı bir şekilde girebiliyor. Bypasslar daha kolay yapılıyor. Anjiyoyu yapan merkez sayısının artması, bu gibi etkenlere karşı ölüm oranlarının düşmesini sağladı.”
“EN ÖNEMLİ SORUN, KALP YETERSİZLİĞİDİR”
Kalp krizinden sonra insanların hayatlarına devam ettiğini ancak kalp yetmezliği ile karşı karşıya olduğunu belirten Dr. Erdoğu, “Damar tıkandığında hemen ilk 20 dakika içerisinde kalp dokusunda geri dönülemez bir takım hastalıklar oluşmaya başlıyor. Özellikle sağlık merkezlerine geç müracaat etmiş hastaların damarları açıldıktan sonra karşımıza ilk çıkan tablo kalp yetmezliği oluyor. Yani nefes darlığı, çarpıntı, gece sırt üstü yatamama, ufak bir egzersiz ile yorulma gibi şikayetler kap krizi geçirmiş hastalarda çok sık rastlanıyor. İlaçla tedavi ettiğimiz gibi bu hastaları gelişebilecek ani ölüm, senkop, bayılma gibi bir takım durumlardan da korumamız lazım” dedi.
“HASTANIN FAYDA GÖRÜP GÖREMEYECEĞİ ÖNCEDEN BELİRLENEBİLİYOR”
Kalp yetersizliği hastalarında ani ölümün çok sık görüldüğünü belirten Dr. Erdoğu, kalp pilinin hastaları ani ölümden koruyabileceğini belirtti ve şunları söyledi: “Kalp pili tedavisinde başarı oranı çok yüksek. Kalp yetmezliğinde ilaca yanıt vermeyen hastalara uygulanabiliyor ve 30 yıldan fazladır kullanılıyor. Kalp yetersizliğinde kalp pili tedavisi, özellikle ilaç tedavisine dirençli kalp yetmezliği bulunan hastalar için kullanılmaktadır.”
Pilin takılmasına rağmen fayda göremeyen hastaların da olabileceğini belirten Dr. İsmail Erdoğu, “Ekokardiyografik tetkikteki parametrelere bakarak hastanın fayda görüp görmeyeceğini önceden belirlemek mümkündür. Bazı durumlarda ani ölüme yol açan ritim bozukluğunu tanıyan ve elektroşok vererek normal kalp ritmini sağlayan kalp pilleri ani ölüm riskini ortadan kaldırılabilir veya azaltabilir” dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz