Kahramankazan Belediyesi FKM kurdu

0
268
- Reklam -

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, önemli bir projeye imza attı.

Kahramankazan Belediyesi, yangın, su baskını, savaş durumu, terör saldırısı gibi olası bir kriz durumunda, belediye hizmetlerinin kesintisiz şekilde devam etmesi için Felaket Kurtarma Merkezi (FKM) kurdu.

Kahramankazan Belediyesi, Türkiye’de kamu kurumları ve yerel yönetimlere örnek olacak bir uygulamayı daha hayata geçirerek Felaket Kurtarma Merkezi (FKM) kurdu.

- Reklam -

FKM kapsamında, herhangi bir kriz durumunda kesintisiz bir şekilde tüm belediye faaliyetlerinin devam ettirilebileceği bir yapı oluşturuldu.

Belediye binasında bulunan sistem odasının, yangın, su baskını ve benzeri durumlar nedeniyle kullanılamaz hale gelebileceği göz önünde bulundurularak, belediye binasına uzak bir noktada Felaket Kurtarma Merkezi kuruldu.

Ana hizmet binası ile FKM noktası arasındaki bağlantı kablosuz network vasıtasıyla sağlanıyor. Böylece hizmet binasında yapılan her işlem aynı anda FKM’deki sunuculara da kaydediliyor. Kurulumu yapılan Kablosuz network sayesinde, noktadan noktaya 200 mbit hız ile yedekleme yapılıyor.”

Kahramankazan Belediyesi FKM kurdu

Yangın, su baskını, terör saldırısı

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Felaket Kurtarma Merkezi’ni kurarak bilişim alanında Kahramankazan’ı ilkler arasına taşıdıklarını söyledi.

Ertürk, şunları kaydetti:
“Felaket Kurtarma Merkezi, belediye için hayati öneme sahip verilerin ve yazılımların korunması ve belediyenin işlemlerine kesintisiz devam edebilmesi, hizmet sürekliliğinin sağlanması için kuruldu.

FKM ile deprem, sel, yangın, elektrik şebeke sorunları, savaş durumu, terör saldırısı ve kişisel hatalar neticesinde çalışamaz hale gelebilecek sistemleri kurtarmayı hedefliyoruz. Vatandaşların her gün her saat belediye hizmetlerine erişmesini garanti altına almak zorundayız.

Biz de bu doğrultuda acil bir durumda kamu sistemlerimizi ve dosyaları hızla kurtarmamızı sağlayan sanallaştırmaya özel bir yedekleme çözümünü devreye aldık.”

Yüksek teknoloji ile donatıldı

FKM’nin teknik yapısı hakkında da bilgi veren Ertürk, şöyle devam etti:

“FKM, su baskınlarından korunma, düzenli kablolama ve hava sirkülasyonunu sağlamak için yükseltilmiş zemin, 90 derece ısıya dayanaklı yanmaz kapı, parmak izli geçiş sistemi, FM 200 gazlı yangın söndürme sistemi, klimalı soğutma sistemi ile donatıldı. Cihazların elektrik kesintilerinden ve sorunlarından etkilenmemesi için de paralel yedekli kesintisiz güç kaynakları ve jeneratör ile korunmaktadır.

Ayrıca ısı ve nem seviyesinin artması, su baskını gibi durumlarda alarm sistemi de kurulmuştur. Ayrıca, FKM kamera sistemiyle 24 saat izlenmektedir.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz