Kadınların % 16’sı hanenin geçiminden sorumlu

0
133

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Sonuçlarına göre, Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Hanelerde, hanenin yönetiminden ve geçiminden sorumlu fertler olarak nitelendirilen hanehalkı sorumlularının yüzde 84’ünü erkekler, yüzde 16’sını ise kadınlar oluşturdu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Sonuçlarına göre; Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Hanelerde, hanenin yönetiminden ve geçiminden sorumlu fertler olarak nitelendirilen hanehalkı sorumlularının yüzde 84’ünü erkekler, yüzde 16’sını ise kadınlar oluşturdu.
Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de kadınların yarısından fazlasının sağlık durumunu iyi olarak değerlendirdiği görüldü. Kadınların yüzde 9’u sağlık durumunu çok iyi olarak değerlendirirken, yüzde 12’si kötü, yüzde 2’si ise çok kötü olarak değerlendirdi.
Yaş grupları itibarıyla incelendiğinde, sağlık durumunu iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde 70’i ile çok iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde 90’ı 40 yaşın altındakilerden oluştu. Sağlık durumunu kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 48’ini 40-65 yaş arası kadınlar oluştururken, çok kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 53’ünü 65 yaş ve üstü kadınlar oluşturdu.
Çalışan kadınların eğitim durumuna göre aylık geliri incelendiğinde, eğitim düzeyinin kadınların refahı açısından önemli bir unsur olduğu görüldü. Kadınların eğitim düzeyi arttıkça gelirlerinde de önemli bir artış söz konuşu oldu.
Araştırma sonuçlarına göre, yükseköğretim mezunu olan kadınların aylık ortalama geliri lise altı eğitimlilerin (ilkokul, ilköğretim, ortaokul ve dengi) aylık ortalama gelirinin 3.5 katı kadar oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz