Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre 2018 yılında 9 milyon 600 bin insanın kanser nedeniyle hayatını kaybetmesi öngörülüyor. Bu kanser türleri içinde en öldürücü kanser türü hala akciğer kanseri. DSÖ’nün verilerine göre yine 2018 yılı içinde 1 milyon 76 bin insanın akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybedeceği düşünülüyor.

Erdem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, 55 -77 yaşları arasında olan ve herhangi bir şikayeti olmasa dahi 30 yıl boyunca yılda 1 paket ve daha uzun süre sigara içenlerin tarama yaptırması ve düşük doz tomografi çektrimesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Özsu, ayrıca kadınlarda sigara kullanımının artmasıyla akciğer kanseri görülme sıklığının da arttığını ifade etti.

“AKCİĞER KANSERİ YÜZYILIN BAŞINDA NADİR GÖRÜLEN BİR HASTALIKTI”

Doç. Dr. Özsu, ülkemizde de en sık görülen ilk 3 kanser türünden birinin akciğer kanseri olduğunu ifade etti ve 26-45 yaşları arasında akciğer kanseri görülen hasta sayısının yüzde 11.4 olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Özsu sözlerine şöyle devam etti:
“Akciğer kanseri tüm dünyada en sık öldüren kanser türü. Ülkemizde ise en sık görülen ilk 3 kanser türünden biri. Akciğer kanseri, 20. yüzyılın ortalarından itibaren, özellikle sigara kullanımının artmasıyla beraber toplum sağlığını tehdit ediyor. Yüzyılın başında nadir bir hastalık iken, günümüzde sık görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.”

“ŞİKAYETİ OLMASA BİLE 30 PAKET YIL SİGARA İÇENLER TARAMA YAPTIRMALI”

Ülkemizde her yıl yaklaşık 150 bin insanın kanser tanısı aldığını ifade eden Erdem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, “Herhangi bir şikâyeti olmayıp 55-77 yaşlarında olup 30 paket yıldan daha uzun süre sigara içme öyküsü olan hastalara düşük doz akciğer tomografisi ile tarama yapılmasını öneriyoruz. Bu gruptaki hastalar eğer 15 yıldan daha uzun sürede sigarayı bırakmışlarsa tarama önermiyoruz. İçilen paket sayısı ile içilen yılın çarpımını paket yılı olarak hesaplıyoruz. Günde 1 paket sigara içen kişi 30 yıl içmişse, ’30 paket yıl’ sigara kullanmış olarak hesaplanıyor. Bu yüzden sigara içilen yıl sayısı ve sigara miktarı çok önemli” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.