KADINA ŞİDDETE “BEDEL” İLE FARKINDALIK

0
38

Yapımcı ve yönetmen Ali Necati Kumcuoğlu, kadına şiddete yönelik farkındalık yaratmak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek amacı ile Ankara’da çekimleri süren “BEDEL” dizisi hakkında bilgi verdi.

Esma ALTIN/ANKARA

Yapımcı ve yönetmen Ali Necati Kumcuoğlu, Ankara’da çekimleri süren ve kadına şiddete yönelik farkındalık amacı ile gerçekleştirilen dizi projesi “Bedel” hakkında bilgi verdi. Kumcuoğlu: “Bu projenin temel amacı toplumumuzda süregelen kadına şiddet olaylarını ve bu olayların üzerimizde oluşturduğu psikolojik etkileri gözler önüne sermektir.” dedi.

- Reklam -

‘AMACIMIZ FARKINDALIK KAZANDIRMAK’

“Bedel” dizisi hakkında bilgi veren Kumcuoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiğim Ankara’da çekimleri süren ‘Bedel’ isimli dizi projemizi senarist Alper Koç ile birlikte hayata geçirdik. Bu projenin temel amacı toplumumuzda süregelen kadına şiddet olaylarını ve bu olayların üzerimizde oluşturduğu psikolojik etkileri gözler önüne sermektir. Dizinin içerisinde yer alan oyuncuların karakteristik özellikleri ve psikolojik altyapıları ile ilgili Uzman Psikolog Deniz Tan’ın da desteğini alarak kurgunun profesyonel bir temele dayandırılmasını amaçlıyoruz. Bu proje uzun zamandır üzerinde durduğumuz bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Gerçekleşmesi için gereken koşullar sağlandığında ise hiç düşünmeden hayata geçirmeye başladık. Her çalışma özeldir, hepsinin anlam ve önemi ayrıdır benim için.”

Bu tarz projelerin temelinde ne gibi amaçların güdülmesi gerektiğini açıklayan Kumcuoğlu şunları kaydetti; “ Amacımız toplumda yaşanan olaylara daha bilinçli yaklaşımlar sergilemeyi desteklemek, farkındalık kazandırmak olmalıdır. Sinemanın dünyada tüm bireyler üzerinde oluşturduğu olumlu ve olumsuz etkiler mevcuttur. İzleyicilerin bu projede yer alan karakterlerle kendilerini özdeşleştirerek bağ kurması bizim için pozitif yönde bir farkındalık sağlar diyebilirim.”

‘YALIN BİR YÖNTEM KULLANIYORUZ’

Kadına şiddette uygulanan fiziki ve psikolojik baskıları olabildiğince şeffaf bir şekilde ekrana yansıtmaya çalıştıklarını belirten Kumcuoğlu şunları dile getirdi; “Kadına şiddet olaylarını işlerken mümkün olduğunca yalın ve sansürsüz bir yöntem kullanıyoruz. Amacımız izleyicilere var olan kurguyu gerçek hayatta yaşanmış olaylardan esinlenerek direkt olarak aktarmaktır. Kadına şiddet olayları karşısında yürütülmesi gereken hukuki süreçlerden hariç olarak, kişilerin maruz kaldıkları bireysel yaptırımları gözler önüne sereceğiz.”

Toplumda meydana gelen olumsuz durumları mesleki yöntemlerle dışa vurmaya çalıştığını vurgulayan Kumcuoğlu şunları söyledi; “Duygu aktarımı herkes için farklı bir deneyim olsa gerek. Benim için biraz daha yükü ağır diyebilirim. Toplumda yaşanan korkunç olaylara medya yoluyla şahitlik ettiğimiz durumlarda içten içe büyüyen öfkemi dizginlemekte güçlük çekiyorum. Bu öfkeyi kontrolsüz bir şekilde dışa vurmak ahlaki yapımıza ters bir yöntem olduğundan, duygularımı mesleki yeterliliklerimle yansıtmak kendim için geliştirdiğim harika bir savunma mekanizması.”Toplumun bu tarz projelere yönelik tepkileri ile ilgili konuşan Kumcuoğlu; “Karşılaşacağımız olumlu ve olumsuz tepkilere, eleştirilere ve beğenilere her zaman saygıyla yaklaşacağız. Daha önce de söylediğim gibi bu proje ile hedeflediğimiz şey farkındalık kazandırmak. Bizim için toplumun en temel yapısı olan aile kavramında geliştirilen her bilinç önemli. Yine kadına şiddet olayları her toplumda varlığı kabul edilmiş bir gerçek olsa da karşı cinsten bir insan olarak kadınlara duyduğum saygıyı bir şekilde dışa vurmak istemişimdir hep. Pandemi döneminin beraberinde getirmiş olduğu zorlu çalışma şartlarında, bu projeyi hayata geçirme konusunda desteği olan başta ünlü makyaj sanatçısı Erdal Arsoy hocam olmak üzere tüm set ekibine ve oyuncularımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi

- Reklam -