Kadın cinayetleri artık durdurulsun

0
8

Türkiye’de kadına yönelen şiddet, kadın cinayetleri ve kadın tecavüzleri gibi sorunlar ne yazık ki artamaya başladı. Caydırıcı olmayan cezalar yüzünden  neredeyse her gün bir kadın cinayeti görüyoruz.

Ülkemizde kadına yönelik şiddet haberlerinin medyada yer almadığı gün neredeyse yok gibi. Yasal düzenlemeler, kampanyalar, uyarılara rağmen şiddet hız kesmiyor.


CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan şiddet raporuna göre, kadınların erkek şiddetine karşı koruma talep sayısı, 2012’den 2020’ye yüzde 114 artışla 339 bin 792’ye yükseldi. Ayrıca Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında kadına karşı şiddetin en yaygın olduğu ülke konumuna geldiği belirtildi. 

- Reklam -


Kadınlardan çocuklara, mültecilerden gençlere farklı alanlarda artan şiddetin etkilerinin detaylı şekilde ele alındığı ve bireysel silahlanma artışının rakamlarla ortaya konulduğu politika notundaki kadın cinayetleri ile tespitler özetle şöyle:


“Erkekler son 10 senede 3 binden fazla kadını öldürdü”


AKP’nin 19 yıllık iktidarında kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri vakaları ve maruz kaldıkların vahşetin boyutu her yıl hızla artarak ürkütücü boyutlara ulaştı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında kadına karşı şiddetin en yaygın olduğu ülke konumuna geldi. 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda ise 156 ülke arasında 133. sırada yer aldı. 2016 yılında kadınların yüzde 53’ü şiddeti en önemli problem olarak görürken, 2020 yılında bu oran yüzde 66’ya yükseldi. Sivil toplum örgütlerine göre; erkekler son 10 senede 3 binden fazla kadını öldürdü, binin üzerinde kadına tecavüz, yaklaşık 2 bin kadını taciz etti. 2020 yılında, Türkiye’de erkekler 300 kadını öldürdü. 171 kadın, şüpheli şekilde ölü bulundu. 2012’de 139 bin olan koruma talebi sayısı, 2020 yılına geldiğinde yüzde 114 artışla 339 bin 792’ye yükseldi.


Bu arada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ekim ayı kadın cinayetleri verilerini açıkladı. Platform tarafından açıklanan verilere göre 2021 Ekim ayında erkekler tarafından 18 kadın öldürüldü, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadın cinayetleri içinde bulunduğumuz Kasım ayında da hız kesmeden devam etti.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık da, hayatının baharındaki Başak Cengiz’in sokak ortasında vahşice katledilmesi, kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasının, kadın cinayetlerine yönelik cezasızlık politikasının sonucu olduğunu belirterek şunları söylüyor:


“Kadının ötekileştirildiği, dövüldüğü, öldürüldüğü günler yaşanmaktadır. Artık kadınlar samuray kılıcıyla vahşice katledilmektedir. Kadınlar, kadın olmalarından dolayı birçok ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmaktadırlar. 
Kadını eve hapseden, iş hayatında koparan, ikinci sınıf vatandaş gören, şiddet, taciz, tecavüz anlayışını ortandan kaldırmadığımız sürece ülkemiz her geçen gün kadın hakları konusunda geriye gidecektir.
Kadınlarımızı şiddete ve cinayetlere karşı koruma altına alan İstanbul Sözleşmesinden bir kararname ile çıkılması da kadın cinayetlerini artırmaktadır. 


Şiddetin her türü kayıtsız, şartsız insan hakları ihlalidir ve suçtur. Artık yeter, kadın cinayetlerini durduracak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilmeli ve katiller en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. 
Kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceğiz ve bunun takipçi olmayı sürdüreceğiz.”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener yaptıkları açıklamalarda iktidar olduklarında İstanbul Sözleşmesi’ni hemen hayata geçirecekleri sözünü verdiler.


Kadın cinayetlerini durdurmak ve çözüm önerilerini hayata geçirmek devletin esas görevleri arasında yer almaktadır. Yasalar gereği gibi uygulanmadıkça bu kısır döngü böyle sürüp gider. Artık ülkemizde kadına yönelik şiddet dursun, kadın cinayetleri kader olmaktan çıksın. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz