Jandarmadan sahte belge hazırlayan şüpheliye operasyon 

0
13

 

İdris TİFTİKCİ/İSTANBUL,(DHA)- İSTANBUL İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, sahte kimlik, sürücü belgesi ve pasaport hazırladığı tespit edilen L.I. ile sahte para basımı yaptığı tespit edilen M.A. yakalandı.
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri L.I.’nin başta yurtdışına çıkmak isteyen şahıslar ile diğer şüphelilere sahte pasaport, kimlik ve belge düzenlediği bilgisini aldı. Yapılan istihbarı çalışmalarla L.I.nın Bahçelievler’deki adresini belirleyen ekipler söz konusu adresi takibe aldı. L.I.’nın sahte belgeleri Bahçelievler’de ikamet ettiği evde hazırladığını tespit eden ve bu adresi takibe alan Jandarma ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

Jandarma ekipleri şüphelinin evine operasyon düzenlediği esnada sahte sürücü belgesi yapmaya çalıştığı tespit edildi. Jandarma ekipleri evde yaptıkları aramalarda ülke genelinde hizmet veren çeşitli kurumlara (Noter, Nüfus Müdürlüğü, Belediyeler, Emniyet Müdürlükleri vs.) ait sahte mühürler, 1000 sahte sürücü belgesi, 500 kimlik belgesi 2 kullanıma hazır sahte pasaport, 2000 Türkiye Cumhuriyeti hologramı bulunan şeffaf pvc kaplama ile sahte belgelerin yapımında kullanılan özel üretim ve basım malzemeleri ele geçirdi. 

SAHTE BELGEDEN SAHTE PARA İMALATHANESİNE 
Jandarma ekipleri L.I.nın evinde ele geçirilen sahte para basım şablonları üzerine soruşturmayı genişletti ve Gaziosmanpaşa’da sahte para basımı yapan M.A.ya ulaştı. Jandarma ekiplerince M.A.’nın adresinde yapılan aramalarda; piyasaya sürülmeye hazır halde poşetlenmiş, 500 bin lira tutarında 10 bin adet 50 liralık banknotlar ile sahte para üretiminde kullanılan düzenek ele geçirildi. L.I. ve M.A. çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.