İznik’teki kazılarda iki yeni çini fırını kalıntısı daha bulundu

0
137

Bursa’nın İznik İlçesi’nde sürdürülen arkeolojik kazıların bu yıl ki bölümünde iki yeni çini fırını kalıntısı bulundu. Uzmanlar, 14 ve 17’nci yüzyıllara ait olduğu tespit edilen fırınları ortaya çıkarabilmek için çalışma başlattı

İznik’te temmuz ayında başlayan ve Eylül ayına kadar devam edecek kazı çalışmaları İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı başkanlığındaki uzman ve öğrencilerin oluşturduğu 15 kişilik tarafından yürütülüyor.
Arlı, Kazı çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi’nin yürüttüğünü belirterek, çalışmalarda çini ve seramik teknolojilerini aydınlatmaya yönelik araştırmalar yapıldığını söyledi.
Çini fırınları kazılarının bu yılki çalışmalarının 2’nci Murat Hamamı’nın doğusunda yer alan kamulaştırılmış alanda devam ettiğini belirten Arlı, “Kazı alanına kuzeyden bitişik yaklaşık yarım dönümlük yeni bölümde çalışma başlattık. Kazılar sırasında 15’inci Yüzyıl dönemine ait olduğunu saptadığımız 2 yeni fırına ulaştık.
Ortaya çıkarılacak olan yeni fırınlar, İznik Çiniciliği açısından büyük önem arz etmekte. Bu fırınlar, incelendikten sonra koruma altına alınacak” dedi.
İZNİK ÇİNİ FIRINLARININ KEŞFEDİLİŞİ
İznik Çini Fırınları, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından keşfedildi. 1994 yılından itibaren çalışmalar yine aynı bölüme ait öğretim üyesi Prof. Dr. Ara Altun başkanlığında, çeşitli bilim adamları ve öğrencilerin katılımıyla sürdürüldü. Son yıllarda bu çalışmalar Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı’nın ekip başkanlığında sürdürülüyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz