İzmaritsiz sahil için işbirliği çağrısı

0
261

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, sahillere izmarit atılmasını önlemek ve temiz plajlarda güneşlenmek amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı. 

Mehmet ÇİL/DATÇA (Muğla),(DHA)- Datça Turizm ve Çevre Derneği’nin (DAÇEV) öncülüğünde, Hava Radar Mevzi Komutanlığı, Datça Belediyesi ve Tüketiciler Derneği’nin desteğinde başlatılan projenin, Muğla’da denize kıyısı olan Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Dalaman gibi ilçeleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Datça Hava Radar Mevzi Komutanlığı’nda düzenlenen toplantıda, kampanya çerçevesinde nelerin yapılabileceği görüşüldü. Toplantıya, Datça Hava Radar Mevzi Komutanı Albay Erdal Maviş, CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, DAÇEV Başkanı Zehra Kahraman, Tüketiciler Derneği Başkanı Orhan Keskinsoy ve basın mensupları katıldı.
SAHİLE KIYISI OLAN İLÇELERDE AYNI ANDA BAŞLATILACAK
DAÇEV Başkanı Kahraman toplantıda yaptığı konuşmada, turizmin yoğun olduğu sahil şeritlerinde, çok küçük ve önemsizmiş gibi görülmesine karşın, plajlara gelişi güzel atılan izmaritlerin çevre kirliliğine yol açtığını söyledi. Bu konuya dikkat çekerek, bir eylem planı oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Kahraman, “Sahil şeritlerimizin sigara izmaritlerinden arındırılmasını istiyoruz. Bu çalışmayı Muğla’nın denize kıyısı olan ilçelerle aynı anda eş zamanlı olarak başlatmayı planlıyoruz. DAÇEV, olarak Marmaris, Bodrum, Köyceğiz gibi kıyı ilçelerindeki çevre dernekleri ile iletişime geçerek, belirlenecek bir günde sahillerde sembolik olarak izmarit toplama kampanyası yapacağız” dedi.
SLOGAN YARIŞMASI DÜZENLENDİ
Sigara izmaritlerinin yerlere değil, bu amaçla yapılacak olan özel çöp kutularına atılmasını sağlayarak, sahillerin kirlenmesinin önüne geçilebileceğini belirten Kahraman, “İzmarit toplama kampanyasını periyodik olarak yılın belli bir günü tekrarlamayı arzuluyoruz. Aynı zamanda, konuyla ilgili bir slogan yarışması düzenledik. İzmaritsiz bir çevre için hazırlanan sloganlar arasında, beğenilenlerden afiş yapılarak, şehrin değişik noktalarına asılacak.
Bu kampanyaya, kamu kurum ve kuruluşlar ile diğer sivil toplum örgütlerinin “bilgi@datca.bel.tr” adresinden başvurada bulunarak, katılmasını bekliyoruz. İnsanların çevreyi bir daha kirletmemeleri konusunda uyarmak adına, toplanacak izmaritleri, şehrin ve plajların görünen noktalarında sergileyeceğiz” diye konuştu.

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz