İYİ Kİ GELDİN PAŞAM

0
248

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102.nci yılı.
Bir Ankaralı olarak iyi ki Ankara’da doğmuş büyümüşüm. Çocukluğumun, gençliğimin ve şu anki yaşımın başkenti benim için hep önemli olmuştur. Memur ve öğrenci kentidir Ankara.
İlk ziyaret eden için soğuk ve sevimsiz görünse de alışınca bir daha geri dönmemek üzere bağımlılık yapan bir şehirdir Ankara.
Atatürk haritanın tam ortasında bulunan Ankara’yı Cumhuriyetin başkenti ilan ederken o anı yaşayanların yanında olmayı çok isterdim.
Dikmen sırtlarında soğuk ve karlı bir günde Atatürk’ü karşılayanların bulunduğu parkın içindeki heykelleri görünce, ülkenin başkenti olmak Ankara’ya çok yakışıyor .”İyi ki Ankara’ya gelmişsin çok teşekkürler paşam “dedim.
Artık anonimleşmiş yazılardan oluşan iki alıntıyı paylaşmak istedim siz değerli okuyucularımla.
Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi Kurtuluş Savaşının en önemli gelişmelerinin başında gelmektedir.
Kurtuluş Savaşı’nın en iyi şekilde Ankara’dan yönetileceğini düşünen Mustafa Kemal için, Ankara’nın yurdumuzun tam ortasında yer alması, coğrafi konumu ve cephelerle olan eşit uzaklığı en önemli etkendir.
Pek çok ilde haberleşme ve ulaşım olanağı da yoktu.
Bu nedenlerden ve Ankara halkının coşkusundan ötürü Mustafa Kemal ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14.00 sularında Dikmen sırtlarında Ankara’ya geldiler.
Atatürk’ün Ankara’ya gelmesi, burada temsil heyetinden üyeler ve Ankara halkıyla buluşması sonucunda oluşan atmosferle birlikte Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulması paralellik gösterdi.
Kızıl Yokuş’un altında iki büyük sancak dikilmişti. Otomobiller orada durdu. İki kurban kesildi.
Biraz ileride bir kurban daha kesildi. Karşılama heyeti de burada bekliyordu. Mustafa Kemal otomobilinden indi. Bir elinde bastonu, başında boz bir kalpak, sırtında yine boz ve kemerli bir pardösü vardı. Herkesin ayrı ayrı elini sıktı. Biraz yürüdü. Zeybek kıyafetindeki 700 Seymen ile karşılaştı. “Merhaba Efeler!” diye seslendi. “Sağ ol paşa hazretleri” dediler. “Arkadaşlar buraya niçin geldiniz?” diye sordu. “Millet yolunda kanımızı akıtmak için geldik” dediler. “Fikrinizde sabit misiniz?” diye sordu. “Ant olsun!” diye bağırdılar. Mustafa Kemal, “Var olun yiğitler!” diyerek ilerledi. Halk, “Yaşa, var ol!” sesleriyle ortalığı inletiyordu.
Ankara yurdumuza, milli mücadeleye başkentlik yapmış ve Anayasamızın değişmez maddesi olmuştur.
Kutlu olsun.
…. ….
Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum.2022 Herkese sağlık mutluluk bol kazançlar getirsin.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz