İyi karı koca olmadan, iyi anne-baba olunmaz

143

Yenimahalle Belediyesi tarafından “Doğumdan Önce, Okuldan Sonra Çocuklar” başlıklı bir eğitim semineri düzenlendi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkanı Gelengül Haktanır tarafından verilen seminerde, çocuk yetiştirmede anne ve babaların tutum ve davranışlarının önemi, “Çocuğun mu var, yaşam var” sloganıyla anlatıldı. 

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da “Yerel yöneticilik oldukça stresli bir iş, ancak evimde ailemle, çocuklarım ve torunlarımlayken bütün stresimi atıyorum. Gerçekten de aile varsa çocuk var, çocuk varsa yaşam var” dedi.
Yenimahalle Belediyesi ile Playdoh Canan Kırtasiye işbirliğinde düzenlenen eğitim seminerine ebeveynlerin ilgisi yoğun oldu. Dört Mevsim Tiyatro Salonu’ndaki seminere Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile anne-babalar, Yenimahalle Belediyesi anaokulları ile ilçe genelindeki kreşlerden eğitmenler, Gazi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden öğrenciler katıldı.
Çocuğun sağlıklı ve düzgün bir birey olarak yetişmesinde ebeveynlere ve öğretmenlere düşen görevlerden bahseden Gelengül Haktanır, “iyi bir yetişkin olmadan iyi karı-koca olunmaz. İyi karı-koca olmadan da iyi anne- baba olunmaz” dedi. Çocuğun öğrenme ve anlama sürecini olumlu geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Haktanır, “Çocuğun çocuk olma hakkını elinden almayın. Her çocuğun açık havada oynamaya, çamurla toprakla yoğrulmaya, ağaca tırmanmaya hakkı vardır. Hasta olur korkusuyla çocuğunuzu dışarı çıkarmıyorsanız onun gelişimini de olumsuz yönde etkiliyorsunuz demektir. Güzel bir çocukluk dönemi geçiren bireyler hayatta daha başarılı olur” ifadelerini kullandı. Çocukları tanırken önyargıların çöpe atılması gerektiğinin altını çizen Haktanır, kabul düzeyinin yükseltip beklenti düzeyini düşürmenin önemli olduğunu söyledi. Ebeveynlere çocuklarını yüreklendirmelerini tavsiye eden Haktanır, anne-babaların çocuklarını yatak odalarına almamaları konusunda da uyararak “1 yaşından sonra çocuğunuzun odasını ayırın. Çocuğunuzu ortanıza alarak uyumayın” dedi.