İyi hal nedir?

0
342
- Reklam -

Oldubitti şu “iyi hal” nedir onu anlayamadım. Hani var ya cezası kesinleşir bilmem kaç ay yatar, iyi hali göz önünde bulundurularak cezası şu kadara indirildi derler.

Nedir bu “iyi hal” indirimi neye göre tespit ediliyor? Gerçekten bilmediğimden soruyorum. Nereden çıktı şimdi bu derseniz eğer açıklayayım efendim.
Öyle her suçu incelemiyoruz ama gazetelerdeki haberler de karısını sevgilisini öldüren veya tecavüz eden adamların cezasına çok dikkat ederim.
Çünkü her kadın gibi potansiyel bir mağdur olma durumumuz söz konusu.

Allah korusun orada, burada, tenha bir yerde başımıza bir şey gelse ve adam cezasını çekerken “iyi hal” indiriminden yararlanırsa ne kötü değil mi?
Yıllardır bu haberleri okuyorum içten içe üzülüyorum ve sinirleniyorum.
Hele de şiddet ve tecavüzün affına gelemiyorum.

- Reklam -

Neymiş efendim, tahrik söz konusuymuş.
Tahrik olan, her şeye tahrik olur.
Çarşaflı ya da çarşafsıza da, kadına da erkeğe de, hatta insana da hayvana da.
Evet, yanlış duymadınız.
Hayvanlara tecavüz eden erkekler yok mu? Var tabi, hem de bilinmeyenler bilinenlerden çok daha fazla. Çünkü hayvanların dili yok ki söylesin “bu adam bana tecavüz” etti diye.

Ancak gizli kamerayla filan öğrenebiliyoruz.
Kirpice.com un haberini Facebook’ta bir arkadaşım yayınlamış. Hayvanat bahçesindeki bir timsaha tecavüz eden bakıcı NK sevgili polislerimizin suçüstü yapması ile yakalanmış.

Hayvana tecavüz suçundan mahkemeye çıkartılan N.K ‘yı mahkeme önce 4 ay hapis cezasını çarptırmış (6 aylık tecavüze 4 ay zaten az) ardından ’iyi hal’ nedeniyle 2 aya indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek ertelemiş. Hayvan severler kararı protesto etmişler.
Hayvana değil insana tecavüz etse sanki çok mu ceza alıyorlar, o da ayrı bir konu. Benim anlamadığım bu sapığın, iyi hal indirimini neye göre aldığı?
Bir bilen bana anlatsın lütfen.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz