IX. Uluslararası Canik Sempozyumu’nun Ardından

0
628

IX. Uluslararası Canik Sempozyumu 06-08 Nisan 2018 tarihleri arasında Samsun’da Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

IX. Uluslararası Canik Sempozyumu’nun bu yılki ana teması “3. Bin Yılda İnsan” idi. Sempozyumunlar serisinin ilk ayağı olarak düşünülen bu etkinlikte ele alınan konu ise “Medeniyetler Merkezi ve Büyük Güçlerin Hedefi ORTADOĞU” olarak belirlenmişti.
Bu sempozyum, gerek ana konusu gerekse sempozyum tekniği ve kalitesi bakımından birçok “ilk”in yaşanmasına vesile oldu. Birinci olarak Sempozyum tek salonda 2 gün boyunca devam etti. Katılımcılar ve dinleyiciler salonlar arasında dolaşmaktan ve yetişemedikleri katılımcı meslektaşlarından özür dilemekten kurtulmuş oldular. Bana göre “tek salon” ilkesi sempozyumun en önemli artısı oldu.


Son zamanlarda aynı anda 8 (sekiz) salonda (derslikte) sempozyum düzenlendiğini gördük. Sempozyum düzenleyenler için katılımcı sayısının 200 veya 300 olması büyük önem taşıyabiliyordu. “Büyük bir sempozyum düzenledik” diyebilmenin sanırım karşı konulamaz bir zevki var. Ama işin gerçeği bilimsel toplantılarda “sayı” değil “kalite” çok daha önemli sayılmalıdır.

- Reklam -


Sempozyumu düzenleyen üniversitelerin kendi elemanlarını “milli yapmak”, uluslararası bir sempozyumda tebliğ sunmalarını sağlamak, sanki gizli bir görevleri gibi. Bunu anlamak ve saygı ile karşılamak pek de zor değil. Ama tebliği sunan araştırma görevlisinin veya doktora öğrencisinin arkasında danışman hocasının olmasını da beklemek de işin doğası gereği bir beklenti. Doktora öğrencisinin sempozyuma katılabilmesi için çaba harcayan bir danışman aynı çabayı o öğrencisinin tebliğinin kontrolü için de harcamalıdır.


IX. Uluslararası Canik Sempozyumu’nun “ilk”lerinden birisi de Sempozyum’un ev sahibi konumundaki Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in nezaketi ve çabası idi. 1990’lı yıllarda Çorum Belediye Başkanı Prof. Dr. Arif Ersoy’dan bu yana sempozyuma ev sahipliği yapan rektörlerimizden ve belediye başkanlarımızdan bu sıcak ilgiyi görebilmeyi özlemiştik. Sempozyumu başından sonuna ilgi ile izlemeye özen gösteren Sayın Başkan Osman Genç’e, yardımcısı Alican Usta’ya ve sekreterya görevini başarı ile yürüten Cihat Lutfullah Gürler’e teşekkür borçluyuz.
Sempozyum’un fikir babası ve Sempozyum Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Köse’nin sempozyumun akademik göstergesindeki payı dolayısıyla başarılı bir görüntü verdi. Daha önceki 8 Canik Sempozyumu’nda aynı şekilde işin beyninde yer alan Osman Köse’nin adıyla Canik Sempozyumu adeta özdeşleşmiş durumda. Sempozyumun Arap dinyası ile bağlantısını sağlayan iki isim Fırat Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile Suudî Arabistan’ın Suud Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Süheyl Sapan oldu. Bağdat Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nadia Yaseen Abed, Bosna ve Hersek’ten Doç. Dr. Nihada Delibegoviç, Hırvatistan’dan Doç. Dr. Emina Barbiç Kolar, Sırbistan Yenipazar Drzavni Üniversitesi’nden Prof. Dr. Redzep Skrijelj, Azerbaycan’dan Prof. Dr. Lütfiye Asgerzade, Makedonya’dan Prof. Dr. Numan Aruç katkılarıyla sempozyumun yurtdışı ayağını oluşturdular.


Sempozyuma katkı sağlayan Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin genç ve dinamik rektörü Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun ve değerli akademisyenleri katılımlarıyla sempozyuma büyük bir ivme kazandırdılar. Ortadoğu’daki terörü iliklerine kadar yaşamış olan Kilis’ten gelen bu ses teorik yanında pratiğin de görülmesi açısından önemli idi.
Sempozyumda Orhan Kılıç, Mehmet Ali Ünal, Muzaffer Demir, Turhan Kaçar, Ahmet Aksın, Kemalettin Kuzucu, Ahmet Gündüz, İbrahim Yılmazçelik, Alaattin Aköz, Sabit Duman, İlhan Ekinci gibi alanlarında uzman tanınmış profesörlerimiz vardı. Ancak doçent ve yardımcı doçentlerimiz de ciddi tebliğlerle katıldılar. Bazı arkadaşlarımızın tebliğleri değerli olmakla birlikte konuya katkı sağlamak bakımından yetersiz kaldı. Doç. Dr. Gökhan Bolat, Yrd. Doç. Dr. Halil Özşavlı, Mehmet Ali Yıldırım, Yusuf Bahadır Keskin gibi genç akademisyenler sunumlarıyla alkış aldılar.
Canik Sempozyumu ikinci gün dinleyici sıkıntısı çekse bile ortaya çıkacak olan sempozyum kitabı gerçek ve kalıcı etkiyi sağlayacak ve hareketin hedefe ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu başarıyı ortaya koyan Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve ekibini; Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun ve ekibini; Polis Akademisi’nin değerli öğretim üyesi ve History Studies Dergisi Editörü Prof. Dr. Osman Köse ve Yürütme Kurulu üyelerini; sempozyuma bilimleriyle destek veren değerli akademisyenleri gönülden tebrik ediyorum. Burada isimlerini sayamadığım sempozyuma emek veren herkese şükranlarımızı iletiyorum.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz