IV. Ulusal Sakarya Zaferi Ve Haymana Sempozyumu Yapıldı

0
245

Ankara Üniversitesi, Haymana Kaymakamlığı ve Haymana Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “IV. Ulusal Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumu” 11- 12 Eylül 2015 tarihinde Grannos Termal Otel ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.
İki gün süren sempozyuma,  Avustralya Ankara Büyükelçisi Ekselans James LARSEN, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım KARAKÜTÜK, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana İlçe Jandarma Komutanı Ömer Seyhan, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin GÜNEY, Haymana İlçe Emniyet Müdürü Serdal BİLGİN, Haymana İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver YURTDAŞ, Haymana İlçe Müftüsü Ahmet DANIŞMAN, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Temuçin Faik ERTAN, Ankara Üniversitesi Haymana Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr.Birkan SONEL TUR, AK Parti Haymana İlçe Başkanı Rüstem KANDEMİR, CHP Haymana İlçe Başkanı Fazlı ÇINAR, Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan ÇEKER, Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üysi Prof. Dr. Ömer ÖZKAN, Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas GÜÇLÜ, Yazar- Psikolog Abdullah DOĞAN, yazar Burhan SÖNMEZ, Haymana İlçe protokolü, öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kasım KARAKÜTÜK’ün açılış konuşmasını yapmasının ardından söz alan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT son günlerde yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Haymana olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurulmasının da mümkün olmayacağını belirten TURGUT “Sakarya zaferi askeri bir başarının ötesinde; Mustafa KEMAL ATATÜRK ile Türkiye halkının bütünleşmesini sağlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açan çok yönlü bir gelişmedir. Sakarya Zaferi kazanılmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti’nin olma hayalleri de suya düşecekti. Onun için bu savaşın Türkiye tarihindeki önemi çok büyüktür. Biz bu sempozyum sayesinde Sakarya Zaferi’nin Adapazarı’nda değil Haymana’da cereyan ettiğini kitlelere anlatmaya çalışıyoruz. Ecdadımıza olan vefa borcumuzu yerine getirmek için bu akşam saat 20.00’da toplanma noktası olan Kesik Kavak Mahallesi’nden Haymana’ya doğru elimizde meşalelerle yürüyeceğiz. Sizleri de bu tarihi yürüyüşte görmek en büyük dileğimdir.” diye konuştu.
Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN ise konuşmasında Haymana’nın farklı etnik unsurları ev sahipliği yapmasının ve bu unsurların bir arada sorunsuz yaşamasının Atatürk kurmaya çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir örneği olduğunu ve bu yüzden çok önemli olduğunu söyledi.

- Reklam -

Daha sonra kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent GÖK “Haymana’nın güçlü potansiyeline rağmen hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Haymana’da yaşamış, siyaset yapmış, avukatlık mesleğini sürdürmüş biri olarak Haymana için yapılacak her çalışmanın destekçisi olacağım.” dedi
Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumu olan “Haymana’ya Dair Anılar ve Görüşler” konulu etkinliğe geçildi. Konuşmacılar; Milliyet Gazetesi yazarı Abbas Güçlü, Psikolog-Gazeteci Abdullah DOĞAN ve Yazar Burhan SÖNMEZ Haymana’ya dair anılarını ve görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.
Öğleden sonraki oturumda oturum başkanı Prof.Dr. Mesut Çapa’nın yönettiği oturumda Milli Mücadele’nin Sosyal Yönü tartışıldı. Prof. Dr. Haluk Selvi’nin “Milli Mücadelede Haymana’da Hilal’i Ahmer Cemiyeti’nin faaliyetleri konulu sunumu ilgiyle dinlendi.

Prof.Dr. Bige SÜKAN tarafından yönetilen “Siyasi Açıdan Milli Mücadele”  başlıklı oturumda bildiriler sunuldu.
Sempozyumun ikinci gününde ise Prof. Dr. Temuçin F.ERTEN’in yönettiği “Sakarya Savaşı ve Haymana” konulu bildiriler tartışıldı. İkinci oturumda söz alan Akdeniz Üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer ÖZKAN “Dördüncüsü yapılan “Sakarya Zaferi ve Haymana” sempozyumuna tekrar katılmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür kültürel faaliyetler Haymana’mızın imacı konusunda olumlu etkiler yapmaktadır.” dedi
Sempozyumun kapanış konuşması yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT “Sempozyumumuz amacına ulaşmıştır. Katılan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu sempozyumu uluslar arası boyutlara taşımak önümüzdeki yıllarda en büyük görevimiz olacaktır.” diye konuştu.

Daha sonra bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN “Üçüncü ve dördüncü sempozyumun yapılmasında Ankara Üniversitesi, Kaymakamlığımız, Belediyemizin çabaları takdire şayandır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki senelerde daha kapsamlı bir organizasyonda bir araya geliriz.” dedi

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz