Milliyetçi Hareket Partisi, oldum olası diğer partilerle işbirliği yapmayı, ittifaklar kurmayı sever.1980’lı yılların yasaklı döneminden çıkarken 1991 seçimlerinde MHP, Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile ittifak kurarak Meclis’e girmeyi başarmıştı.

MHP, bu ittifaktan kendi payına düşen az sayıdaki milletvekili ile siyaset yapmaya devam etmiş, Refah Partisi ise bugünkü AKP iktidarlarına uzanan yolun taşların döşemişti.
Devir, devran değişti ama kıyıdan köşeden, baraj sınırlarıyla Meclis’te yer alan MHP’nin AKP’yi destekleme sevdası bitmedi. Bu sevda şimdi “alenen ve açıkça” ittifak talebine dönüştü, karşı taraftan da yeşil ışık aldı. AKP-MHP iş birliğinin “dayanışma ülküsü” çerçevesinden çıkıp nerelere varacağını, nasıl sonuçlanacağını şimdiden kestirmek güç. Ancak an itibarıyla:
-MHP, muhalefet görevini şeklen ve fikren tamamen bırakmıştır.
-16 Nisan referandumuyla başlayan “evet süreci” ete kemiğe bürünmüş, somutlanmıştır.
– MHP, bu atağıyla AKP’nin “yandaş partisi “olmuştur. MHP “yanaşma partisi” konumuna gelmiştir.
-MHP’ye verilen her bir oy AKP’ye, AKP’ye verilen her bir oy da MHP’ye verilmiş sayılacaktır
-Bakanlık koridorları bundan sonra iş, tayin, ihale kovalayan MHP’lilerle dolacaktır.
-MHP, AKP’nin bundan önceki ve sonraki her türlü icraattan, karardan “ortaklık yoluyla” sorumludur.
-Yüksek enflasyon, faizler, iç ve dış borçlar, işsizlik, döviz kurları gibi temel makro ekonomik konulardaki çıkmazlar artık MHP’nin de hanesine yazılacaktır.
Bu durumda MHP, ittifaktaki samimiyetini göstermek için bütçe görüşmelerinde söz alıp eleştiri yapmasın.
Çatıdaki ittifaka, taban ne diyor? Onlara soran da yok, ne dediklerine aldıran da.
* * *
ABD’den gelen haberlere bakılırsa Reza Zarrab davasında işler birbirine girmiş durumda. Bir ucu FETÖ’ye, diğer ucu Türk bankalarına kadar uzuyor, ya da uzatılacak. Kim suçlanıyor, kim yargılanıyor, bilinmiyor.
Gözüken; sanıkların tanık, tanıkların sanık olacağı. Bu şahısın itirafçı olması, kendisini aklayabilir mi? İtirafçı olduysa neler söyledi, neler anlattı? Davayla ilgili sızan iddialar var ama “itirafçı iftiracı oldu” deriz, işin içinden çıkarız.
* * *
Uzun bir ardan sonra Cumhurbaşkanı, geleneksel olarak faiz konusuna değindi, “enflasyonun milleti inim inim inlediğini, bankaların yüksek faize aldırmadığını” söyledi ve ekledi: “bu faiz lobisinin de bu faizlilerin de üzerine gitmekte kararlıyız”
Acaba son cümlenin başında “biz iktidara gelirsek” şeklinde bir ifade var mıydı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz