Ana Sayfa Dış Haberler İsviçre bankalarındaki Nazi hesapları gün yüzüne çıkacak

İsviçre bankalarındaki Nazi hesapları gün yüzüne çıkacak

-

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt‘ın bildirdiğine göre, İsviçre uzun yıllardan beri haber alınamayan hesapların tespit edilmesi için işlem başlattı

Yapılan yasal değişiklikle 60 yıl ve daha uzun zamandır hiç bir işlem yapılmayan hesapların, kamuoyuna açıklanması çalışmalarının sürdüğünü İsviçre Bankalar Birliği’nden bir yetkiliye dayanarak veren Handelsblatt, hesaplar hakkında yıl sonuna kadar kamuoyunun bilgilendirileceğini yazdı. Yapılan yeni düzenlemenin hem İsviçreliler, hem de yabancılar tarafından açılan hesapları kapsadığı belirtiliyor.

Düzenleme, 1955 ve öncesinde İsviçre bankalarında açılan ve 1965’ten bu tarafa ise hiç bir işlem yapılmayan ve haber alınamayan hesapların açıklanmasını öngörüyor. İsviçre’nin başlattığı bu hesap kontrollerinin, II. Dünya Savaşı sonrasında Naziler tarafından yatırılan paraları ortaya çıkarması bekleniyor.

1990’lı yıllarda, uzun süredir işlem yapılmayan banka hesaplarında, Naziler tarafından yatırılan ve Yahudilere ait paraların bulunduğu iddia edilmişti. (DHA)

Bu Haberler Kaçmaz!

Ay dede hastalığına dikkat

Yüz ve göbek çevresinde yağlanma ile kendisini gösteren ve vücudun fazla kortizona maruz kalmasıyla ortaya çıkan Cushing Sendromu halk arasında ‘Ay dede’ sendromu olarak da biliniyor.