Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘Harem’ kültürünün bir eğitim yuvası olduğunu ifade etti. Osmanlı’da Harem gerçekten de bir eğitim yuvası mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Harem, Osmanlı Hanedan üyeleri için daha çok bir okuldur. Kadınların hayata hazırlandıkları, hayır faaliyetlerini örgütledikleri bir eğitim yuvasıdır” dedi ve tartışma da başladı. Harem yapısının ve kültürünün iç yüzünü araştırdık ve ilginizi çekecek rakamları derledik. Bu rakamlarla Emine Erdoğan haklı mı?

OSMANLI’DA SON 2 TÜRK SULTAN: MAL VE BALA HATUN

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in iki eşi var: Mal ve Bala Hatun. Sonraki Osmanlı Padişahlarının Türk eşi hiç olmadı.

First Lady Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği “Tarihimize İz Bırakan Valide Sultanlar” programında, şunları söylemişti: “Harem, Osmanlı hanedan üyeleri için bir okuldur. Kadınların hayata hazırlandıkları, hayır faaliyetlerini örgütledikleri bir eğitim yuvasıdır. Bu yuvanın başında da valide sultanlar yer alır. Padişah annelerini bugün daha çok, bıraktıkları mimari eserlerle tanıyoruz. Kösem Sultan, Nurbanu Sultan, Bezmialem Valide Sultan’ın geride bıraktığı nice vakıf eserleri şehirlerimizi süslemektedir”

130 CARİYEDEN 112 ÇOCUK

Padişahlardan 3. Murat’ın 130 cariyesi bulunuyordu. Bu cariyelerden toplam 112 çocuğu bulunan 3. Murat hakkında rakamlar, tarihi kaynaklara göre farklılık gösterse de kendisi kadına düşkünlüğü ile tanınan bir padişah. Ayrıca 2. Mahmut’un 17, Sultan Abdülmecit’in 22 olmak üzere 36 padişahın toplam 151 karısı bulunuyor.

GENÇ OSMAN’DAN NİKÂH FERMANI

Osmanlı İmparatorluğu’nda toplam 36 padişah, 6 asır boyunca hüküm sürdü. Ve bu padişahlar arasında Kanuni Sultan Süleyman sonrası pek çok padişah nikah kıymaktan yana tavır almamışlar. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Polonyalı Helga iken, eşleri, bir Rus papazının kızı Hürrem Sultan (Roksalan) ve Gülfem Hatun(Sicilyalı Rozaline)’dur. Kanuni Sultan Süleyman’dan Genç Osman’a kadar nikahsız bir kültürün devam ettiği Osmanlı Hareminde, bu gelenek Genç Osman’da son buluyor. Genç Osman, ferman ettiği ıslahatlar arasında ‘Osmanlı Padişahları bundan böyle nikahla evlenebilecekler ve sadece nikahlı eşlerden doğan çocuklar padişah olabilecek’ maddesiyle bu geleneği resmiyette yıkan isim olmuş.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.