Ana Sayfa Güncel Haberler İşte kazanın 3 nedeni!

İşte kazanın 3 nedeni!

-

İstanbul-Sancaktepe’de 4 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili teknik inceleme yapılıyormuş, ayrıca savcılık da soruşturma açmış.
Gazetelerden derlediğim şu bilgileri alt alta yazınca kazanın nedeni net biçimde ortaya çıkıyor aslında:

1- Düşen helikopterin tipi UH-1’miş. Bu helikopterlerin ilk üretimi 1956’da yapılmış. 1976’da üretimi durdurulmuş.
2- ABD, Vietnam Savaşı’nda bu helikopterleri yaygın biçimde kullanmış. Ne var ki 2004 yılından itibaren kullanmama kararı almış.
3- Türkiye’de UH-1 helikopterler daha önce 4 kazaya karışmış. 8 Kasım 2002’de Bandırma’daki kazada 2’si ağır 8 personel yaralanmış. 16 Mart 2006’da Erzincan’daki kazada 5 asker şehit olmuş, bir asker yaralanmış. 10 Nisan 2016’da Kocaeli’ndeki kazada 3 askeri personel yaşamını yitirmiş. 10 Ocak 2011’de Ankara’daki kazada 5 subay şehit düşmüş.
Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet dilerken bundan sonra benzer acılar yaşanmaması için neler yapılması gerektiğini hatırlatmakta yarar var:
1- UH-1 tipi helikopterler artık kullanılmamalıdır.
2- Ordumuzun kullandığı tüm araç-gereçler personel güvenliği ön plana alınarak modernleştirilmelidir.
3- Türkiye, savunma sanayine ağırlık vererek bu alandaki ithalatı asgariye indirmelidir.
BU KOMUTANLIĞI TAŞIYALIM!
Helikopterin düştüğü Sarıgazi Mahallesi ile onun hemen yanındaki Abdurrahmangazi Mahallesi biri 1995, diğeri 2010’da olmak üzere iki uçak kazası yaşamış.
Bu mahalleler her gün onlarca hava aracının kalkış ve iniş yaptığı 4. Kara Havacık Alay Komutanlığı’nın hemen yanında bulunuyormuş çünkü.
Son acı olaydan ders çıkararak adı geçen Alay Komutanlığı’nın yerleşim alanlarından uzak daha uygun bir yere taşınmasında yarar var.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bu Haberler Kaçmaz!

Çocukların yüzde 30’u kabızlıktan yakınıyor

Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Meltem Uğraş, çocukların yaklaşık yüzde 30’unun, polikliniklere başvuran çocukların ise yüzde 1 ila 2'sinin kabızlıktan yakındığını vurguladı.