• Güncel
  • Haberler
Ana Sayfa Güncel Haberler İşsizlik zirvede

İşsizlik zirvede

-

İşsizlik, Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan Kasım döneminde yüzde 12.1 ile küresel finansal krizden bu yana  en yüksek düzeye çıktı.

İşsizlik en son 2010 yılının Ocak ayında yüzde 12.1 düzeyindeydi. Endüstrileşmiş ülkelerde temel işsizlik verisi olarak kabul edilen tarım dışı işsizlik oranı da Kasım döneminde 1.9 puanlık artışla yüzde 14.3’e yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre;

– Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişi oldu.
– İşsizlik oranı 1.6 puanlık artış ile  yüzde 12.1’e tırmandı.
– Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1.9 puanlık artış ile yüzde 14.3’e çıktı.
Genç işsizlik tırmanışta
– Genç nüfusta işsizlik oranı 3.5 puanlık artış ile yüzde 22.6’ya çıktı.
– İşsizlik 15-64 yaş grubunda 1.6 puanlık artış ile yüzde 12.3’e yükseldi.
– İstihdam edilenlerin sayısı 391 bin kişi artarak 27 milyon 67 bin kişi oldu.
– İstihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 45.8 oldu.
– Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 101 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 491 bin kişi arttı.
– İstihdam edilenlerin yüzde 18.7’si tarım, yüzde 19.6’sı sanayi, yüzde 7.4’ü inşaat, yüzde 54.2’si ise hizmetler sektöründe yer aldı.
Tarım, sanayi ve inşaatın payı azaldı
– Tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0.6 puan, sanayi sektörünün payı 0.5 puan, inşaat sektörünün payı 0.1 puan azalırken, hizmet sektörünün payı ise 1.1 puan arttı.
– İşgücüne katılma oranı 0.9 puan artarak yüzde 52.1 olarak gerçekleşti.
– Erkeklerde işgücüne katılma oranı 0.6 puanlık artışla yüzde 71.9, kadınlarda ise 1.1 puanlık artışla yüzde 32.7 olarak gerçekleşti.

Çalışan üç kişiden biri kayıt dışı
Kasım 2016 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.7 puan artarak yüzde 33.3’e çıktı.
Kamu istihdamı yüzde 1.2 arttı
Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, toplam kamu istihdamı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 1.2 artarak 3 milyon 562 bin kişiye yükseldi.

- Reklam -

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz