İşsizlik oranı ve kaçak yabancı işgücü

0
299

TÜİK tarafından Haziran 2019 dönemi İşgücü İstatistikleri açıklandı ve İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile%13,0 seviyesine çıktı.

2019 yılı başında Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak,Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile hedef ve stratejileri açıklarken “2019 yılında 2,5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz.” demişti lakin işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişiye çıktı.
Hatırlanacağı üzere 2001’de yaşanan ağır ekonomik kriz yüzünden iş yeri kapanışları ve reel sektördeki işten çıkarmalar 1 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olmuştu. Hızla artan işsiz sayısı yıl sonu itibariyle 2 milyon 335 bin kişiye ve işsizlik oranı da yüzde 10.6’ya tırmanmıştı. Açıkça görünüyor ki bugün yaşanan kriz hem yarattığı işsiz sayısı ve hem de ulaştığı işsizlik oranı ile 2001 krizini fersah fersah aşmış durumdadır.
Gene TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile %13,0 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,2 puanlık artış ile %15,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise 5,4 puanlık artış ile %24,8 oldu, yani her dört gençten biri işsiz!

TÜİK verilerine göre İstihdam edilebilenlerin sayısı da azalıyor, istihdam edilenler 2019 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 802 bin kişi azalarak 28 milyon 512 bin kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalış ile %46,4 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 232 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 569 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %18,9’u tarım, %19,7’si sanayi, %5,7’si inşaat, %55,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı.
İşgücü 2019 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 137 bin kişi artarak 32 milyon 766 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %53,3 olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre Haziran 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puan artarak %35,2 olarak gerçekleşti.
Büyüme oranı düşüyor ve işsizlik oranı artıyor piyasalarda yaprak kımıldamıyor ama fiyatlarda artıyor ise o ülkede tipik bir SLUMPFLASYON (enflasyon içinde küçülme) krizi yaşanıyor demektir.
Diğer yandan Türkiye’de işsiz sayısı bu kadar yüksek oranlara ulaşmışken birde hemen her işletmede kayıt dışı çalışan kaçak yabancı işçi görülmektedir. Suriyeli, Afgan, Iraklı, Özbek, Gürcü, Ermeni, Rus ya da Ukrayna’lı bir çok yabancı kayıt dışı, kaçak olarak farklı iş kollarında herhangi bir sigorta kaydı olmadan düşük ücrete ve vergi ödemeden çalışıyor. Bu kadar büyük bir işsizlik sorunu varken devletin buna göz yummasını anlamak asla mümkün değildir.

Bu insanları çalıştıran işletmeler bir taraftan vergi ve sigorta pirimi kaçırırken diğer taraftan bu insanları herhangi bir iş güvencesi olmadan çoğu kez de asgari insani koşulları bile sağlamadan çalıştırmakta ve yasalara uyan vergisini, sigortasını ödeyen işletmeler aleyhine çok büyük bir haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu haksız rekabete dayanamayan yasalara saygılı işletmeler ya kepenk indirmek yahut da aynı yasa dışı yola girmek zorunda kalmaktadırlar.

Gezin bakın hemen her kafede, restoranda, inşaatta ya da atölyede en az birkaç kayıt dışı yabancı kaçak işçi göreceksiniz sizin bu gördüğünüzü devletin görmemesi bilmemesi mümkün mü?
Bu mantıklı ya da sürdürülebilir bir düzen midir? Nasıl bir devlet nasıl bir ekonomi yönetimidir ki bunca kaçak kayıt dışı istihdama ses çıkartmamaktadır?
Sözün özü ekonomide özellikle de istihdamda bu vahim kayıt dışılık asla kabul edilemez ciddi devlet demek ciddi kayıt demektir! Bu durumun sürmesi çok ciddi siyasi, sosyal ve ekonomik sonuçlar doğurur demedi demeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz