Ana Sayfa Yazarlar İslâm Tarihi ve Medeniyeti

İslâm Tarihi ve Medeniyeti

-

Geçen yazımızda “Kitapta KDV İndirimi Yapılmalıdır” demiştik. Yazımıza başta Sonsöz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Orhan Uğuroğlu olmak üzere pek çok aydından destek geldi. Bir taraftan çok az okuyan bir toplum olduğumuzdan yakınıyor ve bir taraftan da kitaptan %8 KDV almayı sürdürüyoruz. Bu gerçekten yaman bir çelişki.

Bu arada çok şükür iyi şeyler de oluyor. Geçen hafta İslâm Tarihi ve Medeniyeti adlı 15 ciltten oluşan dev eserin yayınlanması bu güzel şeylerden birisi.
İslâm Tarihi ve Medeniyeti Külliyâtı, SİYER Yayınları tarafından piyasaya sürüldü. Kitap Siyer Vakfı ve İslâm Tarihçileri Derneği’nin ortak ürünü. Yıllardan beri hazırlıkları süren bu dev eser’de 20’den fazla akademisyen editör olarak; 200’e yakın akademisyen ise yazar olarak görev aldı. Eser 11 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın da konuşmacı olarak katıldığı bir panelle bilim âlemine tanıtıldı.

Projenin Genel Editörü Prof. Dr. Mehmet Şeker. Biz Sayın Şeker’i daha önce başarılı bir şekilde yürüttüğü Orta Anadolu Beylikleri seri sempozyumlarından ve yaptığı yayınlardan tanıyoruz. Proje Yöneticisi Yardımcıları ise Prof. Dr. Adnan Demircan, Prof. Dr. Rıza Savaş ve Doç. Dr. Tahsin Koçyiğit gibi konularında uzman kişiler. Eserin her cildinde farklı akademisyenler ve yazarlar görev almış.

İslâm Tarihi ve Medeniyeti’nin birinci cildi Hz. Peygamber Dönemi’ni anlatmakta. Bu cildin editörleri Prof. Dr. Hüseyin Algül ve Prof. Dr. Rıza Savaş.
2. Cilt, 4 Halife döneminin diğer bir adı olan Hulefâ-yı Râşidîn Devri başlığı ile yayınlanmış. 3. Cilt Emevîler Dönemi; 4. Cilt Endülüs Emevîleri; 5. ve 6. Cilt Abbâsîler Devri’ni; 7. Cilt ise Abbasîler Döneminden Kurulan Devletleri konu edinmekte. Müslüman Türk Devletleri konusu ise 8. ve 9. Ciltlerde ele alınmış. 10. Cilt Selçuklular; 11. Cilt Anadolu Beylikleri’ne ayrılmış. Osmanlılar ise 12. Ve 13. ciltlere sığdırılmış. 14 ve 15. ciltler ise İslâm Medeniyeti’ni anlatmakta.

Anadolu Beylikleri’ni konu edinen 11. Cildin editörlüğünü Prof. Dr. Yusuf Ayönü ve Prof. Dr. Levent Kayapınar yapmışlar*. Ayşe Kayapınar, Feridun M. Emecen, İlyas Gökhan, Kemal Göde, Mehmet Ersan, Salim Koca, Tuncer Baykara bu cilde emek veren akademisyenlerden bir kısmı.

Osmanlı Tarihi ile ilgili 12. ve 13.cildin editörlüğünü Erciyes Üniversitesinden dostumuz Şefaettin Severcan yapmış. Bu ciltlerde Abdullah Saydam, Abdülkadir Özcan, Alaattin Aköz, Besim Özcan, Cevdet Kırpık, Cevdet Küçük, Fehameddin Başar, Feridun M. Emecen, Fikret Sarıcaoğlu, Halil İnalcık (merhûm), Mehmet İnbaşı, Özen Tok, Remzi Kılıç, Yılmaz Kurt, İbrahim Ethem Çakır, Selim Hilmi Özkan gibi akademisyenler katkı sağlamışlar.

İslâm Tarihi ve Medeniyeti İslam Tarihi ve Osmanlı Tarihi için önemli bir ansiklopedik eser olmuş. Eserin hazırlanmasında emeği geçen bütün akademisyenleri ve eseri bilim dünyasına kazandıran SİYER Yayınları’nı kutluyoruz. 15 ciltlik böyle dev bir eserin bugünkü ekonomik şartlar içerisinde alıcı bulması maalesef çok zor. Kültür Bakanlığı’nın ve üniversitelerimizin böyle bir eseri halk kitaplıklarına ve üniversite kitaplıklarına kazandırması belki de en akıllı çözüm olacaktır.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prof. Dr. Yılmaz Kurt
Prof. Dr. Yılmaz Kurt
Prof. Dr. Yılmaz KURT 1971 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni; 1983 yılında DTCF Tarih Bölümü'nü bitirdi. 2003 yılınd doçent; 2009 yılında Profesör oldu. Tarih Bölümü Başkanlığı ve Osmanlı Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Türk Tarih Kurumu Çukurova Tarihinin Kaynakları dizisinde 6 kitabı yayınlandı. Osmanlıca Dersleri 1 kitabı 24. baskısını yaptı. Evli ve 2 çocuk, 3 torun sahibidir.

Bu Haberler Kaçmaz!

Işık ve stres melatonin hormonunu azaltıyor

Çit, antioksidan özelliğinden dolayı melatoninin kalp ve damar sistemini koruyucu etkisi olduğu da belirtti.