Ana Sayfa Spor Gündemi ve Haberleri İşitme engelli milli atlet Yasin'in olimpiyat hayali

İşitme engelli milli atlet Yasin’in olimpiyat hayali

-

İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmasının ardından Atletizm Milli Takımı’na seçilen Yasin Süzen (25), “Bu yılki dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil etmek istiyorum. Asıl hedefim 2020’deki Tokyo Olimpiyatları’nda engelsiz sporcularla yarışarak dünyada ilk defa madalya kazanan engelli sporcu olarak tarihe geçmek” dedi.

Kırklareli’nin Çakıllı köyünde, kan uyuşmazlığı olan çiftçi bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen doğuştan işitme engelli Yasin Süzen, beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle basketbola başladı. Daha sonra atletizm antrenörleri tarafından keşfedilen Süzen, kariyerinde yaşamış olduğu şampiyonlukların yanı sıra Türkiye, Avrupa, dünya ve olimpiyat rekorlarıyla adından söz ettirdi.

Bir beyaz eşya fabrikasında kurgu işçisi olarak vardiya sisteminde çalışan Yasin Süzen, spordaki başarısıyla hem ailesinin hem de Türkiye’nin gururu oldu. Samsun’daki İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda 400 metrede oyunlar rekoru ile altın madalya kazanan Yasin Süzen, bu başarısıyla Atletizm Milli Takımı’nda 4×400 bayrak ekibi kadrosunda yer aldı.

‘DUYAN’ ATLETLERLE YARIŞACAK

Atletizm Milli Takımı’nın Antalya kampında antrenman yapan Yasin Süzen, katılmayı hedeflediği dünya şampiyonası hazırlıklarına devam ediyor. Antrenör Salih Öztürk yönetiminde antrenman yapan Süzen, bu sene düzenlenecek İşitme Engelliler Dünya Salon Şampiyonası ile Avrupa şampiyonasında madalya kazanmak istiyor.

Kasım ayında yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılmayı hedefleyen Yasin Süzen, “Kota almayı başarırsam, dünya şampiyonasında olağan atletlerle yarışacağım. Madalya kazanmak istiyorum. Bundan sonraki amacım 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda engelsiz sporcularla yarışarak, dünyada ilk defa madalya kazanan engelli sporcu olarak tarihe geçmek. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar tarafından atletizm milli ekibine davet edildim. Bundan dolayı çok gururluyum. Federasyon başkanımızın bana cesaretini boşa çıkartmayacağım” dedi.

HEDEFİ TARİHE ADINI YAZDIRMAK

Yasin Süzen’in antrenörü Salih Öztürk de milli sporcunun kazanılmış olduğu başarıların sonrasında engelsiz sporcuların koştuğu şampiyonluklarda madalya kazanmasını arzuladıklarını anlattı. Olimpiyat oyunları tarihinde güney Afrikalı ampute sporcu Oscar Pistorius’un engelsiz atletlerle koşarak bir ilki gerçekleştirdiğini anımsatan Öztürk, Yasin Süzen’in de olimpiyatta yarışan işitme engelli sporcu olarak ilki başarmasını istediklerini söyledi.

Yasin’in olimpiyatta derece kazanması halinde dünyada ilk ve tek engelli sporcu olacağını vurgulayan Öztürk, “Hedefimiz, Yasin’in milli takım formasıyla engelsiz sporcularla yarışarak başarı kazanması. Atletizm milli ekibinde engelsiz sporcularla Türkiye’yi en iyi biçimde temsil edeceğine inanıyoruz. Kota alması halinde dünya şampiyonasına katılacak.

Dünya şampiyonasında başarılı olduktan sonra, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmasını arzuluyoruz. Olimpiyatlarda koşması halinde işitme engelli sporcu olarak olağan atletlerle yarışan ilk olimpiyat sporcu olacak. Yasin’in amacı tarihe adını yazdırmak” şeklinde konuştu.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Pasifik Okyanusu’nda plastik atıklar için borulu önlem

Pasifik Okyanusu’ndaki plastik atıkları temizlemek için okyanus yüzeyine dev bir boru yerleştirildi.