İŞİMİZ DUAYA KALDIYSA

0
162
- Reklam -

Tartışmalı Kur Korumalı Mevduat Sistemi için Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman Meclis’te milletvekillerinin sorularını yanıtlarken “Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki fiyat istikrarının en büyük tehdidi dövizdir. Hani, dua edin de bu ürün gerçekten tutsun, oynaklık azalsın” demiş… 

Türk filmlerinde görürüz ya tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmış son evrede umutsuz vaka bir hastanın yakınları doktorun yanına varır da doktor üzüntülü bir ifade ile “tıbben yapacak bir şey yok iş Allaha kaldı, artık dua etmek lazım” der ya aynen onun gibi bir laf etmiş Murat Zaman.

Oysa dua ile bir sorunun çözüldüğü hiç görülmemiştir! Geçenlerde yağmur duasına çıkanlara bir dostum “yahu dua ile yağmur yağsaydı Arap çölleri tropik orman olurdu görmüyor mu bunlar” demişti, dostum haklı değil mi?

- Reklam -

Dua ile ekonomik sorunlar çözülebilseydi Osmanlı’nın müflis sultanı Abdülhamit Muharrem Kararnamesini imzalamak, devletin iflasını ilan etmek zorunda kalmaz ve hazinenin anahtarını götürüp Düyün-u Umumiye idaresine teslim etmezdi değil mi? Halife sultanın duası bile sorunları çözemiyorsa siz kim oluyorsunuz da duadan medet umuyorsunuz ki?

Doğa olayları fizik kanunlarına göre şekillenir, metafizik herhangi bir müdahale yoktur. Doğa kanunlarını araştırır, bilir ve ona göre çözümler üretirsen sorununu kolaylıkla çözersin. Çöle yağmuru dua ile kimse yağdıramaz ama İsrail’in yaptığı gibi deniz suyunu arıtır, damla sulama teknolojisi ile çölü sulayarak verimli bir vahaya çevirebilirsin değil mi?

Ekonomide bir bilim dalıdır ekonomik sorunları metafizik masallar, içi boş hülyalar ve ideolojik söylemler ile çözemezsin bunların yerine aklını ve bilimsel yöntemi kullanman gerekir.

Öyle nas nas diye tutturup faizleri enflasyonun altına gerek, enflasyonun çok altına indirirsen ekonomiyi çökertir, kurları patlatırsın kendi vatandaşların bile Türk Lirasını kullanmaktan vazgeçer, birikimlerini döviz ya da altına yatırır, ödemelerini ve vadeli hesaplamalarını döviz ya da altın üzerinden yapar.

Erdoğan faiz sebep enflasyon neticedir diye tutturup faizleri enflasyonun altına indirince hem enflasyon, hem faizler ve hem de kurlar patladı. Bu noktada inadından dönmek yerine faizleri dolambaçlı bir yoldan arka kapıdan artırarak piyasalara müdahale etmeye kalktı ve ortaya Kur Korumalı Mevduat Sistemi diye bir enstrüman attı. Bundan 40 yıl önce serbest kambiyo rejiminin olmadığı bir dönemde denenmiş ve yıkıcı etkileri gözlemlenmiş bu enstrümanı sanki yeni bir şeymiş gibi kamuoyuna sundular. Akılları sıra millet koşup gidecek elindeki dövizi, altını bozduracak yerine Türk Lirası alacaktı. Merkez Bankası da bu sayede rezervlerini dolduracak ve piyasa dengeye gelecekti. Sonrası sonraki işti nasılsa taahhüt edilen ödemenin Türk Lirası olarak Merkez Bankasının belirlediği kurdan yapılmasıydı. Bu enstrümanı halka kakalayabilmek ve çok önemli bir etkisinin olduğunu düşündürmek için bir algı operasyonu planladılar, kurların birkaç gün içinde 18 üstüne tırmanmasına izin verdiler, sonra açıklamayı piyasaların kapalı olduğu bir saate denk getirerek arka kapı yöntemleri ile döviz sattılar ve döviz kurlarını düşürdüler. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre 19 milyar dolar civarında döviz satılmış döviz rezervleri – 65 milyar dolara kadar düşmüş bulunuyor. Ben o zaman bunun etkili bir enstrüman olmadığını asıl etkinin bu döviz satışları ile sağlandığını halkın da bu döviz satışlarında bir dahli olmadığını söylemiştim.

Bu gün bu söylemim ispatlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre şirket ve kurumlar da artık döviz ve altın hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. Tüzel kişiler 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecek. Üstelik bu karar döviz büfelerinin, piyasaların ve bankalarının açık olduğu kurumların rahatça döviz ve altın hesaplarını bozdurabileceği normal bir saatte açıklandı. Sonuç kurlarda milim geri çekilme olmadı. Kurumlara ait döviz ve altın hesaplarının gerçek kişilere ait hesaplardan daha fazla olduğunu biliyoruz. Birinci hamle etkili olmuş olsaydı bu hamlenin daha da etkili olması gerekirdi bu hamle etkili olmadığına göre demek ki birinci hamlenin de ciddi bir etkisi olmamış, kur düşüşü arka kapı yöntemleri ile satılan dövizler yüzünden ortaya çıkmış sonuçta bu durum açık ve net olarak ispatlanmış oldu. Ben haklı çıktım…

- Reklam -