IŞİD İngiltere’yi tehdit etti

149

Terör Örgütü IŞİD, İngiliz ajanı olduğunu iddia ettiği beş kişinin infaz görüntülerini yayınladığı videoda, İngiltere’yi yeni bir terör saldırısıyla tehdit etti.

“DİKKAT DAĞITMAK İÇİN YAYINLANDI”
İngiliz Telegraph gazetesi ise, Dışişleri Bakanlığı’ndaki bazı kaynakların videonun son günlerde IŞİD’in Irak’taki askeri başarısızlıklarını gündemden düşürmek için dikkat dağıtmak amacıyla hazırlandığını düşündüğünü aktardı.
Görüntülerde, turuncu renkte hapishane tulumu giydirilen beş kişinin İngiltere için ajanlık yaptığı, içlerinden birinin IŞİD’in önde gelen liderleri hakkında Batı’ya bilgi sızdırdığı iddia ediliyor. Doğrudan İngiltere Başbakanı Cameron’a hitaben yapılan konuşmada, IŞİD’e karşı başlatılan hava saldırılarının bir etkisinin olacağını düşünen Cameron için hakaret içeren ifadeler kullanılıyor.
VİDEOLARIN GERÇEKLİĞİ DOĞRULANMADI
Londra aksanıyla konuşan IŞİD militanı, İngiltere’nin bir gün işgal edilip şeriat ile yönetileceğini söyleyerek, ”bütün İngiltere hükümeti, İngiltere halkı, vatandaşlığınız bizim ayaklarımızın altında ve bir gün sınırları yıkacağız ve adanızı işgal edeceğiz ve şeriat ile yönetileceksiniz ifadelerini kullandı.
Telegraph gazetesi, İngiltere İstihbarat Servisleri’nin İngiltere aksanı ile konuşan ve yeni Cihatcı John olarak tanınan IŞİD militanının kimliğini tespit etmeye çalıştığını yazdı. Videoların gerçekten IŞİD tarafından mı çekildiği ya da görüntülerdeki kişilerin İngiliz olup olmadığı ise henüz doğrulanmadı.
GÖRÜNTÜLER PROPAGANDA İÇİN Mİ ÇEKİLDİ?
İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndaki kaynaklar ise İngiliz ajanı olarak gösterilen mahkumların kimliklerinin bilinmediğini ve görüntülerin tamamıyla propaganda için çekilmiş olabileceğini söyledi.