IŞİD’in elinde Irak ve Suriye’nin zengin petrol kaynakları var. Buradan çıkardığı petrolü yasa dışı yollarla satarak büyük paralar kazanıyor. Ayrıca işgal ettiği yerlerde para ve altına el koyuyor, yeni vergiler getiriyor, haraç alıyor. Yani dünyanın karşısında atom bombası bile yapabilecek potansiyelde bir terör örgütü bulunuyor.

Geçenlerde Kilis’te, IŞİD’e katılmak için gelmiş Avusturya uyruklu bir kadın atom mühendisi yakalandı. Sınırı geçebilseydi belki de örgütün sıradan bir militanı olmayacak, atom bombası yapmak için çalıştırılacaktı.

IŞİD’in 70 bin kişi olduğu belirtilen kadrosunun “kara cahiller”den oluştuğunu düşünmek yanlış. Sadece Avrupa’dan IŞİD’e şimdiye kadar aralarında üniversite mezunu ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 2 bin kişi katıldı. Muhtemelen bunların arasında her dalda mühendisler de bulunuyor. Türkiye’den de IŞİD’e her yaş ve eğitim seviyesinden önemli katılımlar olduğu biliniyor.
++
Peki, dünya IŞİD tehdidiyle nasıl baş edecek, hep böyle diken üstünde mi yaşayacak?
IŞİD’le mücadele eden her ülke elbette istihbarat çalışmalarını artıracak, güvenlik önlemlerini yoğunlaştıracak, IŞİD’e yönelik operasyonlar yapacak.
Ama şu kesin olarak bilinmelidir ki, söz konusu tehdidin bu şekilde tümüyle ortadan kalkması mümkün değildir.
Dünyada gelir dağılımı adaletsizliği varsa, bir kısım insanlar lüks içinde yaşarken bir kısım insanlar yoksullukla boğuşuyorsa, gerçek demokrasiye ve çağdaş eğitim sistemine pek çok yerde bir türlü geçilememişse, büyük devletler üstün silah güçlerine dayanarak bazı ülkeleri sömürge yapıyor, onların zenginliklerine el koyuyorsa IŞİD yok olsa da yerine bir süre sonra mesela MIŞİD kurulur, TIŞİD kurulur.
Başta ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya olmak üzere dünyayı yönetenlerin ya da yönettiklerini sananların anlamadığı galiba budur.
++
“Ne kadar adalet, o kadar huzur…”
Dünya bu formülü içtenlikle benimsemedikçe terörü kolay kolay gündeminden çıkaramaz.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.