• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar İran, ikinci Vietnam olur!

İran, ikinci Vietnam olur!

-

New York Times gazetesinin, “ABD İran için 120 bin askerli plan hazırladı” diye verdiği haber Başkan Trump tarafından doğrulanmadı.

Ancak Trump’ın yalanladığı birçok haberin daha sonra doğru olduğu anlaşıldığından, zihinlerde ister istemez, “Acaba ABD İran’ı işgal edecek mi” sorusu oluştu.
++
Şimdi şöyle bir senaryo yazalım:
“ABD hava kuvvetlerine bağlı uçaklar İran’ın çeşitli merkezlerini bombalarken ABD kara kuvvetleri de ülkeyi işgal etmeye başladı. İran askerleri iç bölgelere çekilmek zorunda kaldı.”
++
Bana kalırsa, ABD’nin böyle bir senaryoyu hayata geçirmesi büyük bir yanlışa imza atmak olur.
Çünkü mahallenin tek kabadayısı o değil.
Rusya ve Çin faktörlerini unutmamak gerek.
İşgal altındaki İran’a Rusya ve Çin’in başta askeri olmak üzere her türlü yardımı yağdıracağından kimsenin şüphesi olmasın.
Diğer yandan, Avrupa Birliği ülkelerinin de ABD’nin İran’ı işgal etmesinden rahatsızlık duyacağı, bunu çıkarlarına aykırı bulacağı açık.
++
İran’ın derme çatma bir devlet değil köklü bir uygarlığın devamı olduğunu ve halkın gerek kültürel yapısı gerek dini duyguları nedeniyle her türlü zorlukla mücadele edebilecek potansiyel taşıdığını da bir kenara yazmalı.
++
Yani, İran’a askeri müdahale ABD için, 20 yıl savaşıp 58 bin askerini kaybettikten sonra çekilmek zorunda kaldığı Vietnam’dan çok da farklı olmaz.
++
Dünyanın, “Büyük oynar, büyük kazanırım” deyip sonuçta kaybeden büyük kumarbazlarla dolu olduğunu ABD’deki akil insanların Başkan Trump’a ve diğer yetkililere hatırlatması gerekir.

- Reklam -
Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz