İntihar bombacısı pimi çekerken ne düşünür?

832

Beline sardığı kilolarca patlayıcı maddeyle kalabalığın arasına karışıp bir anda pimi çeken ve kendisiyle birlikte tanımadığı onlarca kişiyi acımasızca öldüren canlı bomba nasıl biridir? Gördüğü eğitim nedir? Eylem öncesinde neler yapar? Pimi çekerken hangi düşünceler içindedir?
Başta Focus dergisinde konuyla ilgili yayımlanan bir araştırma olmak üzere çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgileri özetlemekte yarar var:
-Hizbullah, Hamas, İslami Cihat, Tamil Kaplanları, El Kaide, IŞİD… Canlı bomba eylemleri düzenleyen örgütlerden sadece birkaçı… Son 20 yılda dünyada binlerce kişinin ölmesiyle sonuçlanan 500’ü aşkın canlı bomba eylemi oldu.
-İntihar bombacısı hemen her defasında yoksul bir ortamda haksızlıklar ve adaletsizlikler içinde büyüyor, iyi bir eğitim alamıyor.
-Çoğu kişilik olarak zayıf ve telkine açık insanlar. Aralarında şizofreni ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar içinde bulunanlar, hatta uyuşturucu kullananlar da var. Genellikle 20’li yaşlardaki gençler…
– Terör örgütleri bu kişileri belirliyor ve onları “ortak düşman”a karşı mücadele etmek için eğitime alıyor.
-Yapılan eğitim tam bir beyin yıkama şeklinde gelişiyor. Özellikle dinci terör örgütleri eğittikleri kişilere kutsal değerler için şehit olmanın ne kadar değerli bir şey olduğunu anlatıyor, öbür dünyada direkt cennete gidip huzur içinde yaşayacaklarını söylüyor. Böylece kişilik olarak zayıf, ruhsal sorunları olan ve belki de uyuşturucu kullanan kişiler intihar bombacısı olmak için sabırsızlanmaya, adeta dayanılmaz bir “fedakarlık arzusu” duymaya başlıyor.
– Terör örgütü tarafından canlı bomba olma görevi verilen kişi gördüğü eğitim ve beyin yıkama operasyonu sonucu hipnotize olmuş biçimde bombayı beline kuşanıyor ve örgütçe tespit edilen bölgeye giderek pimi çekiyor. Bu sırada onların korku, endişe, suçluluk, utanç gibi duygulardan son derece uzak oldukları, büyük bir huzur ve mutluluk duydukları sanılıyor.
++
Canlı bombalarla mücadele galiba öncelikle onları tanımaktan ve nasıl bir çevrede hangi koşullarda yetiştiklerini bilmekten geçiyor.
Canlı bomba üreten koşulları değiştirmeden onların düzenlediği eylemleri sona erdirmek zor görünüyor.