İnsanız, kötülüklerin anasıyız

37

Biliminsanları, insanlığa hizmet etme amacından yola çıkarak, binlerce önemli buluşa imza atmışlardır. Hepsinin amacı, ya kendi hayallerini gerçekleştirmek, ya da var olan bir soruna çözüm bulmaktır.

Keşfettikleri iyi, doğru ve güzel şeylerin hepsi insanlığa hizmet etmek içindir. Öyle, “dünyayı yok edelim, insanlığa zarar verelim” düşüncesiyle yola çıkmamışlardır. Ama amacından sapan pek çok icat yüzünden insanlık zarar görmüştür ki buna hiçbir bilim insanı sevinmez.
Mesela Fransız Lumiere kardeşler, kuşlar gibi uçmak, havada süzülmek arzusuyla, onlarca deney yapmış, sonunda başarmışlardır. Sonrasında tek kişilik uçakların yerine, bir seferde onlarca, hatta yüzlerce insanı taşıyan uçaklar üretilmiş, dünyanın en uzak mesafesi bile kısalmıştır.

Günlerce süren yolculuklukların yerini, kısa süren etaplar almıştır. Bu, insanlık için ne kadar önemli bir hizmet ve başarıdır, takdir edilmesi gereken, öyle değil mi?
Ancak sonrasında bu uçakların yerini, insanları bombalayan uçaklar almış, bazı bilim adamları devletlerin, orduların emrine bilerek veya bilmeyerek belki de istemeden hizmet ederek, insanlığa zarar veren icada dönüştürmüşlerdir. O iyi niyetli uçaklar insanların üzerinde kabus uçuşu yapan birer katile dönmüşlerdir. İnsanların üzerinden geçerken tepelerinden bombalar yağdırmış, onlarca, yüzlerce, kiminde milyona varan atom bombalı ölümlere sebep olmuşlar hala da olmaktadırlar.

Oysa “ o neşeli, Lumiérè kardeşlerin insanları öldürmek için uçmayı keşfettiğini düşünebilir misiniz? İnterneti keşfeden insanlar gibi hayatımızı kolaylaştırmaktan başka amacı olmayan insanlar ile Amerikan ordusundaki gizli yazışmaları ve dosyalamaları hedeflerken bugün internet ile bir günde zenginken donuna kadar alınan insanlar ile, yine internet üzerinden ulusların savunma sanayiileri, bakanlıkları, bankaları ve özel hayatları bir tıkla zarar görmeye hazır hale gelmiştir. Siber savaşları düşünmek bile istemiyorum. Oysa ne güzel bir buluştur internet. Bir uçak gibi, en uzak mesafeleri bile kısaltan, yanında değilken bile en sevdiğimiz insanları yanımızda hissettiren, işlerinizi bir anda, bir tıkla kolaylaştıran en hızlı iletişim aracı…
Çocuklarımızın eğlenmek için seçtigi bir platform. En masum hali insanları koltuğa mahkum edip, gerçek hayattan uzaklaştıran, İnsanları ve toplumları verebilen bir hale dönüştü.
O yüzden iyiydi biziz kötü de biziz. İstersek dünyayı güzelleştirir istersek mahvederiz, işte biz buyuz, insanız. Kötülüklerin anasıyız…