İnsanca yaşam zorlaşıyor

0
75

Enflasyonun yükselişi bir türlü durdurulamıyor. Enflasyonun yükselmesi haliyle yoksulluğu daha da artırırken, açlık riskini de önemli oranda büyütüyor.


Ekonomi artık halkın gırtlağına dayanmış durumda. Ülkemizde çalışanların büyük bir bölümü asgari ücretle geçiniyor. TÜİK verilerine göre halkın önemli bir bölümü eğer bulabilirse ucuz ürünleri tüketmeye, borçlanmaya, eğlence ve tatil masraflarını kısmaya mecbur kalıyor.


İnsanlar yaşamlarını rahatça sürdürebilmek , insanca yaşamak ve hayata tutunabilmek için zorunlu ihtiyaçlarını yerine getirmek yani karınlarını doyurmak zorundalar . Bu hayat pahalılığında tüm bunları yapmak hele hele bu asgari ücretle geçinebilmek için mucizeler yaratmak gerekiyor.


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)’in açıkladığı rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.384 Yoksulluk sınırı ise 7.764 lira, Tek bir kişinin bir aylık yaşama maliyeti ise 2.892 lira. 2020 yılı için ise asgari ücret net 2.324 lira. Türk-İş’in açıkladığı rakamlar ülkemizde ailelerin büyük çoğunluğunun hem aç hem de yoksul olduğunu gösteriyor
Bu arada Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duyulmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Ağustos ayı sonuçları da açıklandı.


Açlık sınırı Ağustosta bir önceki aya göre 15 lira artarak 2 bin 907 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 89 liralık artışla 7 bin 599 liraya kadar çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 104  liralık artışla 10 bin 506 liraya yükseldi.


Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artarak 10 bin 402 liradan 10 bin 506 liraya yükseldi.
Ocak-Ağustos döneminde yüzde 7 oranında artış kaydedilen yoksulluk sınırında son bir yılda ise yüzde 11,3 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında Ağustos’ta bir önceki aya göre 104 lira artış olurken, son bir yıllık artış ise bin 64 lirayı buldu. 
İnsanlarımızın açlık ve yoksullukla adeta sınandığını ileri süren ÇETKODER Başkanı İktisatçı Mustafa Göktaş bu konuda bakın neler söylüyor
“Bu ülkede yüzde onu kapsayan, ekonomisi iyi olanlar, horon tepip halay çekerken, (onlara korona da uğramamakta) Açlık ve yokluk içinde sürünen yüzde doksanlık kesimin durumu ise kimsesizler mezarlığına gömülmek olmaktadır. Üzülmemek elde değil. Bu durumu görüp de çare aramayan yönetici KUL HAKKINA giriyor bunu iyice bilesiniz.  Açıklanan aylık açlık ve yoksulluk sınırı rakamına bakıp da abartılı bulanlar da olacaktır. Unutmayın ki, insanın sadece ölmeyecek kadar karnını doyurması yetmemektedir. İnsanın hayatını anlamlı kılacak ekonomik, siyasi, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılabilmesi, üretebilmesi ve değer yaratabilmesi sağlıklı olmasına, sağlıklı olması da iyi beslenebilmesine bağlıdır”
Çok zor gibi gözükse de umarım bu hayat pahalılığı biran önce son bulur. Yüksek zamlar ve vergiler altında çok zor şartlarda yaşayan yoksul kesim biraz olsun nefes alır ve insanca yaşama kavuşur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz