İnşaat Mühendisleri Odası Gerçek Sorunlara Dönme Vakti Geldi

0
138

Ankara’da etkili olan sağanak yağış can ve mal kaybına yol açtı. İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Ankara Şubesi tarafından 9 Haziran 2019 Pazar günü Ankara`nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkent Ankara sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. 3 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği felakette ev ve iş yerlerini su bastı. Can kaybının yanı sıra ciddi miktarda maddi hasara da yol açan sel üzerine belediye ekipleri harekete geçti. Su baskını yaşanan yerlerde belediye ekiplerince su tahliye işlemleri başlatıldı.

Konuyla ilgili olarak İMO tarafından yapılan açıklamada, “Bilim ve tekniğin rehberliğinde, katılımcı, şeffaf ve denetlenebilir bir yerel yönetim gereksinimi vurguladığımız her beyanımızı bir şov aracına dönüştürenlere, bu açıklamaları ideolojik olmakla niteleyenlere, “ah ne fayda” demeden kentimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretebilmek için yaptığımız her çağrı sonuçsuz kaldı” denildi.

Açıklamanın tamamı:

‘ARTIK KENT SORUNLARINA ACİLEN DÖNME VAKTİDİR’

 9 Haziran 2019 Pazar günü Ankara`nın çeşitli ilçelerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan taşkın ve baskınlarda üç vatandaşımızı yitirmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Pazar günü sabah 6`dan pazartesi sabah 6`ya kadar olan 24 saatlik zaman periyodunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Etimesgut`ta 44.6 mm, Sincan`da 33.3 mm, Çankaya`da (TBMM) 15.3 mm yağış ölçülmüştür. Her sene yaşanan benzer olaylar sonrasında dereye dönen yollar, su altında kalan altgeçitler, su baskınına uğrayan yapılar maalesef kentimizin olağan görüntülerini oluşturmaktadır. Sürekli tekrarladığımız gibi mevcut alt yapı yetersizlikleri, kenti yap-boz tahtasına çeviren plansızlık, suyu emecek yeşil alanların giderek azalması ve rant projeleriyle talan edilmesi herhangi bir zarara yol açmaması gereken yağışların bile su baskınına yol açmasına neden olmaktadır.

Maalesef ki her sağanak yağışın sonrasında ortaya çıkan görüntüler bugüne kadarki kent yöneticileri tarafından her defasında “afet” olarak nitelendirilmiştir. Plansız, denetimsiz, keyfi yönetim anlayışının 25 yıllık “hizmetlerinin” bilançosunu ödemeye devam ediyoruz. Kentimizin altyapısına, ulaşımına, imarına daha doğrusu yerel yönetimlerin sorumlu olduğu tüm alanlara ilişkin yaşadığımız sorunları çözümüne ilişkin olarak bütünlüklü planlara ihtiyaç duyulmaktadır.

İmar hareketlerinin, altyapının, toplu taşımanın, içme suyu planlama ve işletme çalışmalarının, gerektirdiği önlemlere ilişkin yapılması gerekenlere dair yaptığımız uyarılarının dikkate alınmadığını geçtiğimiz yıllarda hep beraber gördük.

Bilim ve tekniğin rehberliğinde, katılımcı, şeffaf ve denetlenebilir bir yerel yönetim gereksinimi vurguladığımız her beyanımızı bir şov aracına dönüştürenlere, bu açıklamaları ideolojik olmakla niteleyenlere, “ah ne fayda” demeden kentimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretebilmek için yaptığımız her çağrı sonuçsuz kaldı. Kentimizin altyapı, ulaşım, barınma ve maalesef bu başlıklarla doğrudan ilgili can güvenliği sorunları tüm yakıcılığıyla varlığını korumakta. Yapılması gereken ivedilikle bu konulara eğilip bilim ve tekniğin rehberliğinde yapısal dönüşümleri gerçekleştirmek için adımlar atmak ve artık bir kent yönetimi sorumluluğunda hareket edilmesi gerektiğini farkına varılmasını sağlamaktır.

·Acilen kentin altyapısı ile ilgili bütünlüklü çözümü öne alan master plan hazırlatılmalıdır.

·Altyapı bilgi sistemi oluşturulmalı ve hangi sokakta, caddede altyapı varsa tespit edilmeli, böylelikle mevcut durum masaya yatırılmalıdır.

·Özellikle altyapının sıkıntılı olduğu bölgeleri kapsayacak şekilde mevcut durumu ölçen, gözlemleyen ve yağışın yoğun olduğu zamanlarda erken uyarı sistemi sağlayacak istasyonlar kurulmalıdır.

·”Ölçmeden yönetemezsiniz” felsefesiyle metropol kentlerin altyapıları, yaşam odaklı politikaların gerektirdiği gibi sürekli gözlemlenmeli ve analiz edilmelidir.

·Düzenli bakımı yapılmayan hiçbir altyapı sağlıklı çalışmaz. Bu nedenle sadece kriz anlarında, yağışın fazla olduğu zamanlarda değil sürekli, periyodik olarak altyapının bakımının yapılması gerekmektedir. 

Bizler bu konuda kendi üzerimize düşen tüm sorumluluğu almaya, tüm katkımızı koymaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak yineliyoruz; artık 500 yıllık taşkınlar masalına, mukadderat yakıştırmalarına, fantastik projelere değil gerçek kent sorunlarına acilen dönme vaktidir.

ANKARA’DA NELER OLDU?

Geçtiğimiz Pazar günü başkenti etkisi altına alan sağanak yağış sel baskınlarına yol açtı. Sel maddi hasara yol açarken 3 kişi de yaşamını yitirdi. Valilik yaşanan baskınlardan sonra yaptığı açıklamada: “09.06.2019 tarihinde öğle saatlerinden sonra ilimiz genelinde başlayan sağanak yağışlar sonucunda Çankaya ilçesinde taşkın suya kapılma nedeniyle A. Arslan, Etimesgut ilçesinde işyerine dolan suyu temizlemek isterken elektrik akımına kapılma nedeniyle M. Altınışık ve konutuna dolan suyun yol açtığı panik ve heyecan sonucu kalp krizi nedeniyle M. Önder isimli vatandaşlarımız  hayatlarını  kaybetmiştir.

Ayrıca Polatlı İlçemizde de bir kısım ekili alanlar su baskınına maruz kalmıştır. AFAD, DSİ, Belediyeler başta olmak üzere sorumlu tüm birimler yağışların başladığı andan itibaren kendi sorumluluk alanlarında müdahale ve hasar tespitine yönelik gerekli çalışmaları yoğun bir gayretle sürdürmektedir” denildi

Ayşe Arslan’ın yaşamını yitirdiği Karataş Mahallesi’nde su yatağının yola taşması sonucu evleri su bastı. Karataş Mahallesi Muhtarı Ömer Oflaz, ““Dere yatağının ıslah edilmesi gerekiyor. Yıllardır talebimiz bu yönde. Bir can yitirdiğimiz evde, geçen sene de su baskını yaşandı. İtfaiye raporları var. Gerekli çalışma zamanında yapılmadı. Böyle bir durum yaşanacağı belliydi” dedi.

BEKLENENİN 5 KATI YAĞIŞ OLDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaşanan felaket sonrasında açıklamalarda bulundu. Yavaş, “Hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Bu konuda tespitlerimiz tamamlanmış olup, eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ankara’mızın altyapı sorununu kalıcı olarak çözmek bizim önceliğimiz olacak. Beklenenin yaklaşık 5 katı yağış oldu, bu da felakete yol açtı” ifadelerinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde sel felaketi nedeniyle personelin izinleri iptal edildi. Ekipler, gece boyu kentte temizlik çalışması yürüttü. Özellikle yağışın yoğun olduğu Etimesgut Piyade Mahallesi 2222. Cadde, Etimesgut İstasyon Caddesi, Sincan Lale Alt Geçidi, Sincan Polatlı 2 Caddesi alt geçidi, Eryaman, Etimesgut- Elvankent çevre yolu bağlantısı, Harikalar Diyarı Metro İstasyonu, Türk Kızılayı Caddesi, Altay Mahallesi ve Karataş Mahallesi’nde su taşkınlarıyla sabaha kadar mücadele edildi. 1000’den fazla çalışan, 200’ün üzerinde iş makinesi ile çalışma yapıldı.

İtfaiye Dairesi 220 personel, 65 araç, 140 pompa, toplam 40 ekip; Kent Estetiği Dairesi’nin 27 araç, 43 personel; ASKİ 230 personel, 50’nin üzerinde iş makinesi, vidanjör, seyyar pompa aracı; Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi 30 kişilik ekip ile gece boyu çalıştı.

METEOROLOJİDEN UYARI

Pazar gününden bu yana sağanak yağışlı hava aralıklarla devam ediyor. Belediye ekipleri de su baskınlarına uğrayan ev ve iş yerlerinde tahliye işlemlerine devam ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yayımlanan son dakika hava durumu tahmin raporlarına göre yurdun birçok kesiminde kuvvetli yağış bekleniyor. Yağışların hafta boyunca il genelinde gökgürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz