• Ekonomi
  • Haberler
Ana Sayfa Ekonomi Haberleri İnşaat maliyetlerindeki yıllık artış Mayıs’ta yüzde 24.86

İnşaat maliyetlerindeki yıllık artış Mayıs’ta yüzde 24.86

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında İME aylık bazda yüzde 1.69, malzeme endeksi yüzde 2.18 ve işçilik endeksi yüzde 0.59 arttı.

Yıllık olarak ise malzeme endeksi yüzde 24.30, işçilik endeksi de yüzde 26.17 yükseldi.

TÜİK verilerine göre;

Bina inşaatı maliyet endeksi, Mayıs’ta Nisan ayına göre yüzde 1.67, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 25.45 arttı. Mayıs’ta geçen aya göre malzeme endeksi yüzde 2.15, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 25.02 yükselirken, aynı dönemde işçilik endeksi aylık yüzde 0.65, yıllık yüzde 26.39 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, Mayıs ayında aylık yüzde 1.75, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 23.01 arttı. Geçen aya göre Mayıs’ta malzeme endeksi yüzde 2.30 ve işçilik endeksi yüzde 0.38 arttı. Ayrıca, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 22.10 ve işçilik endeksi yüzde 25.38 yükseldi.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz