İncirlik ‘ten ilk defa ABD’li İHA’lar havalandı

0
157

Hafta sonunda ilk defa Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden Suriye’ye yönelik olarak  ABD’ye ait silahlı insansız araçları havalandı. -Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, İncirlik Üssü’nden silahlı insansız hava araçlarının havalandığını açıklarken ABD pilotlarının da İncirlik’ten Suriye üzerine silahlı uçuşları başlatacağını ifade etti.
Pentagon Sözcüsü Davis, ABD’nin ilk defa hafta sonunda İncirlik’den Suriye’ye yönelik olarak silahlı insansız araçları havalandırdığını bildirdi. Gazetelerin sorularını yanıtlayan Davis, “Bu noktada baskınlar yapılmadı ancak silahlı uçuşlar başladı” dedi. Davis, ABD pilotlarının da İncirlik’ten Suriye üzerinde silahlı uçuşları başlatacağını da söyledi.
Washington Post, Pentagon Sözcüsü’nün açıklamalarını yansıtırken “Daha önce Ankara ABD’ye sadece Suriye üzerinde gözetim uçuşlarını yürütme izni veriyordu” dedi. Gazete, atılan adımın “Suriye’nin kuzeyinde ABD tarafından eğitilen muhalifleri korumaya amaçlı hava baskınlarını gerçekleştirme kabiliyetini artırabileceğini” yazıyor.
Bu arada, adı açıklanmayan bir ABD askeri yetkilisi de İncirlik’ten yapılan yeni uçuşların, Amerikan uçaklarının, istihbarat toplama veya cephane atma için Suriye hava sahasında daha uzun bir süre kalabilme kabiliyetini artıracağını ifade etti.
Gazete, geçen ay ABD ile Türkiye arasında varılan ve ABD’nin İncirlik’ten operasyonlarını artırmasını sağlayan anlaşmanın iki ülke arasında IŞİD’le mücadeledeki işbirliğinin sadece bir unsuru olduğuna dikkat çekerken  “İki ülke ayrıca, Suriye’nin Kuzeyi’nde, Türkiye’ye Suriye’deki iç savaşına karşı bir tampon olacağı  ve evlerinden edinmiş Suriyelilerin barınacağı bir bölge oluşturmaya yönelik fiili bir güvenli bölgeyi kurma konusunda da anlaştı” diye yazıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz