IMF WEO Güncellemesi: Yükselenler yavaş büyüyecek, gelişmişler hızlanacak

99

ANKARA – Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıl için küresel büyüme tahminini aşağı yönde yüzde 0.2 puan değiştirerek yüzde 3.3’e indirdi. IMF dünya ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 3.8 büyüyeceğini öngördü. IMF gelecek yıl için tahminini değiştirmemiş oldu.

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Temmuz ayı güncellemesini yayınladı. Güncellemede yükselen piyasalarda daha yavaş büyüme, gelişmiş ekonomilerde ise tedrici bir hızlanmanın öngörüldüğü belirtildi. Küresel büyümenin 2015’te yüzde 3.3 olacağı, bu rakamın 2014’e göre hafif bir düşüşe işaret ettiği belirtilen raporda 2016’da ise büyümenin yüzde 3.8’e yükselmesinin beklendiği belirtildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde özellikle kuzey Amerika’daki ekonomik etkinlikte görülen aksama nedeniyle küresel büyüme tahmininin Nisan 2015 tahminine göre düşürüldüğünü belirten IMF, “Yine de gelişmiş ülkelerin ekonomik aktivitesindeki tedrici bir hızlanmanın destek unsurları –rahat finansal koşullar, avro bölgesinde daha nötral mali politika, düşük petrol fiyatları ve iyileşen güven ve emek piyasası koşulları- eksiksiz durumda” dedi.

YÜKSELENLERDE BÜYÜME YAVAŞ-

Yükselen piyasalarda büyümede devam eden yavaşlamanın düşük hammadde fiyatları, sıkı dış finansal koşullar, yapısal darboğazlar, Çin’de yeniden dengelenme ve jeopolitik koşullarla bağlantılı ekonomik endişe dâhil birçok faktörü yansıttığını belirten IMF, “Bir dizi endişedeki ekonomide aktivitedeki geri dönüşün 2016’da büyümede bir hızlanmayla sonuçlanması bekleniyor” denildi.

Rapora göre küresel ekonomik aktiviteye yönelik risklerin dağılımı hala aşağı yönlü. Düşük potansiyel üretim artışı hem gelişmiş, hem de yükselen piyasa ekonomileri için önemli bir orta vadeli risk olarak kalmaya devam ediyor. Kısa vadeli riskler arasında,  artan finansal piyasa oynaklığı ve yıkıcı olabilecek varlık fiyatlarında yıkıcı olabilecek kaymalar bulunuyor. Düşük hammadde fiyatları da yıllar süren güçlü büyümeden sonra, düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerdeki görünüme yönelik risk oluşturuyor.

DÜNYA İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ

ABD bu yıl yüzde 2.5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyecek. Avro bölgesinde büyüme yüzde 1.5 ve yüzde 1.7 olacak. Yükselen piyasa ekonomileri bu yıl ortalama yüzde 4.2, gelecek yıl yüzde 4.7 büyüyecek. Avrupa’daki yükselenler gözönüne alındığında büyüme her iki yıl için yüzde 2.9 olacak. Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerde bu yıl enflasyonun ortalama yüzde 5.5, gelecek yıl ise 4.8 olması bekleniyor.