İletişim Başkanlığı: Tüm ülkeleri provokatif saldırılara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz

0
12

Aslıhan ALTAY KARATAŞ/ANKARA, (DHA)- İLETİŞİM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başta Fransa olmak üzere, tüm ülkeleri ve yöneticileri son haftalarda yaşanan provokatif saldırılara karşı sorumlu ve hakkaniyetli bir tavırla gereken adımları atmaya, tüm değerleri ayaklar altına alan bu anlayışa ve destekleyicilerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” denildi.
İletişim Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’da birkaç yıldan bu yana ırkçı, faşist, müslüman ve yabancı düşmanlığına dayalı anlayışın, son haftalarda adeta zirveye çıktığı ifade edildi. Camilere yapılan polis baskınları, İslam dininin tüm değerlerine yönelik organize saldırılar, üst düzey siyasilerin ve organizasyonlarının Müslümanlara yönelik hakaretamiz ve dışlayıcı tutumlarının, tüm dünya Müslümanlarını hem derinden üzdüğü hem de öfkelendirdiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:
“Başını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Geert Wilders adlı Hollandalı siyasetçinin çektiği bir güruh, ifade özgürlüğü, demokrasi, çoğulculuk gibi değerlerin arkasına saklanarak İslam’a, müslümanlara, Türkiye’ye, Türk Milletine ve tüm değerlerimize mütemadiyen hakaret etmekte ve iftira atmakta, bu şekilde tüm İslam dünyasını akılalmaz bir şekilde provoke etmektedir. Son olarak Charlie Hebdo adlı sözde basın kuruluşunun bugün yeni bir provokasyon ve hakaret operasyonu olarak dijital mecralarda yayınladığı sözde karikatür, bu güruhun yegane amacının hakaretin dozunu gün geçtikçe artırarak gerginliği tırmandırmak olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir. Charlie Hebdo’nun yayınladığı, Avrupa’nın her gün biraz daha battığı ‘Türk ve İslam düşmanlığı’ adlı kirli bataklıktan başka hiçbir şeyi temsil edemeyecek olan rezil karikatürü ve yapılan tüm kışkırtıcı hareketleri şiddetle kınıyoruz. Söz konusu karikatür karşısında gereken hukuki ve diplomatik adımların atılacağından Milletimizin şüphesi olmasın. Bu seviyesiz, kötü niyetli ve hakaretamiz adımlar karşısında mücadelemiz, aklıselim ancak kararlı bir şekilde sonuna kadar devam edecektir.”
PROVOKATİF SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI
Açıklamanın devamında, şöyle denildi:
“Avrupa’yı pençeleri arasına almış bu hastalıklı zihniyetin özellikle Fransa’da iyiden iyiye hortlamasına sessiz kalınması tüm dünyaya göstermektedir ki; Fransa’nın ne eşitliği eşitliktir, ne kardeşliği kardeşliktir, ne de özgürlüğü özgürlüktür. Başta Fransa olmak üzere, tüm ülkeleri ve yöneticileri son haftalarda yaşanan provokatif saldırılara karşı sorumlu ve hakkaniyetli bir tavırla gereken adımları atmaya, tüm değerleri ayaklar altına alan bu anlayışa ve destekleyicilerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

- Reklam -