İlan ve reklamla bile öğrenci bulamıyorlar

473

Hangi gazeteyi açsam çarşaf çarşaf üniversite ilanlarıyla karşılaşıyorum. Çoğu yüzde 25’den yüzde 100’e varan oranlarda burs vaat ediyor. Televizyonlarda da gazoz, cips, bisküvi reklamından çok üniversite reklamı yayınlanıyor.
Bir zamanlar öğrenciler üniversiteye girmek için çırpınırlardı; şimdi ise üniversiteler öğrenci bulma derdinde.
Peki, ne oldu da bu duruma gelindi?
Türkiye’de hemen her konuda olduğu gibi üniversite eğitiminde de plan-program yapılmadı, el yordamıyla hareket edildi. Üniversite sayısı ardı ardına açılanlarla birlikte 193’e ulaştı. Bunlardan 76’sı bir vakıf bünyesinde kuruldu.
Sanko, Nuh Naci Yazgan, Murat Hüdavendigar, Rumeli, Mef, Arel, İbn-u Haldun, Piri Reis, Zirve, Bezmiâlem, Canik Başarı, Hamdullah Emin Paşa, Akev isimlerini taşıyan üniversitelerimiz bile var artık.
Eskiden sadece büyük kentlerde üniversite vardı, şimdi üniversitesi olmayan kentimiz kalmadı; hatta ilçelerde bile üniversite kurulmaya başlandı.
Ve müthiş bir rakam; tüm üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 5.5 milyonu buldu.
++
Üniversite eğitiminde niteliğe değil niceliğe önem verilince üniversite mezunlarının önemi azaldı.
Pek çok üniversite öğrencilerine meslek kazandırmıyor, hiçbir anlamı olmayan “işsizlik diploması” veriyor.
İşte üniversitelerin ilan ve reklamla bile öğrenci bulmakta zorlanmasının ardındaki gerçek budur.
Bu tablonun acilen değişmesi gerekir.
Yapılacak ilk şey, Türkiye’nin mevcut ve önümüzdeki yıllardaki insan kaynağı ihtiyacını bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarmaktır.
Ne kadar doktor, veteriner, diş hekimi, eczacı, psikolog, diyetisyen, mühendis, hukukçu, öğretmen, bilgisayar uzmanı, biyolog, arkeolog, ilahiyatçı, fizikçi, kimyacı, sanat tarihçisi, iletişimci vs. ihtiyacımız olduğu net biçimde belirlenmeli, üniversitelere buna göre öğrenci alınmalıdır.
++
Yukarıda anlattığım biçimde rasyonel bir plan-program yapılmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda birçok üniversite öğrenci bulamadığı için kapanmak zorunda kalacaktır.
Devlet yönetimi her yönüyle ciddi iştir, oy beklentisiyle “Ben yaptım oldu” diyerek üniversiteler açılır ama sonuçta milyonlarca gence ve onların ailelerine büyük hayal kırıklıkları yaşatılması kaçınılmazdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here