İKTİDAR HIRSI UĞRUNA, OCAKLAR SÖNDÜRÜLMEKTE (1)

89

Geçen hafta, yazımın konusunun Çipras Hükümeti’nin AB ile yaptığı antlaşmayı konu edecektim. Ancak, araya Suruç’ta, Kobani’nin yeniden inşasına katkıda bulunmak ve oradaki çocuklara armağanlar götürmek isteyen sosyalist gençlere yönelik canlı bomba saldırısı, konunun ertelenmesini gerektirmişti.
20 Temmuz’dan sonra çocuklarını ve eşlerini yitiren evlere düşen ateş, bütün Türkiye’yi sardı. Ve Türkiye, IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçlerine üslerini açarken, PKK’ya karşı da, savaş açtı. Bu nedenle Yunanistan’ın ekonomik öyküsünü yeniden erteleme zorunluluğu doğdu.
Terörist grupların, politik araç olarak kullanılmasını çok eskilere dayandırmak mümkün. Önceden gizli servisler eliyle yürütülen sabotajlar, öldürümler, özellikle 1980’li yıllarda taşeron örgütler eliyle yürütülür olmuştur.
Rakip ülkelere karşı kullanılan bu örgütlerin, kendilerine verilmiş olan görevi tamamladıktan sonra ülke ve evlerine döneceği beklentisi, tam bir aymazlık belirtisidir.
ABD’nin Orta Asya’yı denetimi altında tutmak ve Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesini gerçekleştirmek amaçlı olarak eğitip-donattığı silahlı güçlerin, “düşmanlaşmasını”, hem Taleban ve hem de IŞİD örneklerinde görmekteyiz. Şimdi, her iki cephede de ülke çocuklarının canları ve kanlarını kumar masasına sürmemizde de, benzerlikler vardır.
IŞİD’in, Esad’ı devirmek için desteklenmesi, Kandil ile İmralı’nın ise, Oslo Görüşmeleri ve Dolmabahçe Mutabakatı ile çözümün başlıca aktörleri kılınması ve sonrasında ise, “her iki nikah yüzüğünün” de fırlatılması, Türkiye’yi ateşin ortasına düşürmüştür.
20 Temmuz’dan bu yana kırkı aşkın insanımız yaşamını yitirirken, biri binbaşı olmak üzere dokuz güvenlik görevlimiz şehit olmuştur. Seçmen tarafından iktidardan düşürülmüş olan Davutoğlu Hükümeti, daha doğrusu kaçak külliyede üç şapkasını da başında taşıyan Erdoğan, olası bir “tekrar seçimde”, HDP’nin baraj altına düşmesi ve MHP’ye kaptırdığı milliyetçi oyları yeniden devşirebilmek için çok tehlikeli bir oyunun düğmesine basmıştır. (devam edecek)