İkinci el araç piyasası el yakıyor

45

Ülkemizde her dönem olduğu gibi araç fiyatlarının yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yükselmesi alıcı ve satıcılar arasında yoğun pazarlıklar yaşanmasına neden oluyor.

Sıfır araçlarda ÖTV ve KDV’nin yüksek olması araç alacak kişilerin ikinci el pazarına yönelmesine sebep oluyor.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında ikinci elde otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,3, toplam araç satışları da yüzde 11,7 oranında artış gösterdi.

Toplam ikinci el pazar Ocak ayında yüzde 13,2, Şubat’ta yüzde 3,5, Mart’ta yüzde 2,5, Nisan’da yüzde 7,5 büyümüştü. Böylece ikinci el araç piyasasında beş aylık artış yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. İkinci elde geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde 2 milyon 797 bin 713 adet olan devir sayısı, bu yıl aynı dönemde 3 milyon 3 bin 836 adede ulaştı.

İkinci el araçların piyasa değerlerine göre yüksek satılması bu işin ticaretini yapan kişilerin hoşuna giderken alacak kişilerin ise canını sıkıyor. Piyasada birçok dolandırıcının da olduğunda söyleyen alıcılar,” Arabada hiçbir hatanın olmadığını söyleseler de araçları test merkezlerine götürdüğümüzde her şeyin çıkıyor. Dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler buna rağmen araçlarını hatasız diye satmaya çalışıyorlar” diye dert yandılar.

Güvenilir yerlerden araç alın

Yetkililer, vatandaşların araçlarını, karşısında bir muhatap bulabileceği, güvenilir kurumlardan alması gerektiğinivurguladı. Araç alınırken güvenilir, bilinen yerlerden alınmalı ve en önemlisi de alacağınız araçları servise veya araç test merkezlerine götürüp göstermek gerekir Mağduriyet yaşanmaması için araç alırken yanınızda mutlaka konudan anlayan bir uzman bulundurmanızda yarar var.