İki ucu ‘BALLI’ değnek!..

0
21

Süper Lig’de sezonun altıncı haftası geride kaldı. Kaldı kalmasına da, sezon öncesi ayan beyan görünen gerçeklerle yüzleşmeye başladık şu sıralarda.

Anımsayacaksınızdır, Koronavirüs illetinin etkilerinin özellikle sezonun ilk yarısı boyunca kendisini göstereceğinin altını yazılarımızda çizmiştik.

Çünkü, anlaşıldığı kadarıyla bu virüsün aşısı sağlık ocağında, net olarak tedavi gerçekleştiren ilacı ise eczane raflarında yer alana kadar, kendimizi tam anlamıyla korumalı ve azami dikkat göstermeliyiz.

Futbol gibi saha içinde de dışında da direkt olarak temas gerektiren, bir oyunda bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz ki…

Sezona hazırlık aşamasından alıp, ilk beş haftayı da içine alan süreci kısaca gözden geçirirsek, çeşitli kulüplerde görülen birer ikişer pozitif vakayı neredeyse görmezden geliyorduk.

Ancak, beşinci hafta Atakaş Hatayspor’da 17 futbolcu, teknik direktör ve bir kulüp çalışanının Koronavirüs testinin pozitif çıkması gündeme bomba gibi düştü.

TFF 1. Lig ekiplerinden Altay’da virüsten azami biçimde nasibini alan kulüplerden. 24 futbolcu, dört kişilik teknik kadro ve altı kulüp çalışanının virüse yakalandığı açıklandı.

Aslına bakılırsa durum, “İki ucu ‘BALLI’ değnek…

Anlıyorum, bütün dünya normalleşme adı altında sürü bağışıklığına doğru hızla sürüklenirken, bizim içimize kapanmamız çok doğru ve sağlıklı olamaz.

İyi-hoş da, işin ucunu koyuvermek de ‘sağlıklı’ değil ki…

Kendimi TFF Başkanı Nihat Özdemir’in yerine koyuyorum. Bir yandan dünya kriterleri ve yeni normalleşme baskısı, bir diğer taraftan ise salgında yaşanan patlama düzeyindeki yükseliş…

Hayli çok zor bir tablo. Bu işi hem devam ettireceksiniz, hem de pandemi kurallarını uygulayacaksınız. Olağanüstü sıkıntılı bir durum.

Ayrıca, neredeyse rutin programın bile uygulanmasının mümkün olmadığı maç trafiğindeki sarkmalar, zaten içinden çıkılamaz durumu daha da derin bir açmaza sürüklüyor.

Haziran’da oynanması planlanan Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle, ligin Mayıs ayında tamamlanması gerekiyor. Milli maçlar için verilen aralar, da belirli bir takvime oturmak zorunda. Ayrıca önümüzün kış olduğu ve bazı şehirlerde olası iklimsel engeller yaşanabileceğini de düşünecek olursak, iyiden iyiye çözümsüzlük içeren bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görebiliriz.

Yani kısacası, bu ligin kazasız belasız ve içinde bulunduğumuz salgın ortamından etkilenmeden tamamlanması biraz da mucizelere bağlı gibi görünüyor değil mi?

Kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz