İftira deyip geçmek çok yanlış olur!

88

Reza Zarrab’ın 90 yıl hapis cezasından kurtulabilmek için söyleyemeyeceği yalan, atamayacağı iftira, veremeyeceği taviz yok. Ama böyle düşünmemiz O’nun tüm söylediklerini iftira ve yalan diye kabul edip araştırma yapmamızı da engellememeli.

Adam, mahkemede bir eski bakan ile bir bankanın üst düzey yöneticisine rüşvet verdiğini söylüyor, ödeme yaptığı tarihleri ve ödenen miktarları belirtiyor. Hatta bazı ödemelerin havaleyle yapıldığını iddia ediyor.
++
Bir hukuk devletinde bunlar kolayca geçiştirilebilecek, unutulmaya terkedilecek iddialar değildir.
Savcılarımız, Zarrab’ın ABD mahkemesinde söylediği her sözü mercek altına almalıdır.
Bir eski bakana 45-50 milyon Euro rüşvet verdiği iddiasını araştırmak herhalde çok zor olmamalı.
O eski bakan ve yakınlarının banka hesapları, yaptıkları havaleler, mal varlıklarında değişiklik olup olmadığı kısa bir araştırma sonunda bile bulunabilir.
Aynı şekilde, iddialara hedef olan banka yöneticisinin para ve mal hareketleri de kolayca izlenebilir.
Şayet yurt dışı bankalara hesaplar açıldıysa bunu tespit etmek de mümkündür. Müşteri bilgileri verme konusunda son derece ketum olan bankalar uluslararası boyut kazanan bir dava nedeniyle bu ilkelerini pekala yumuşatabilir.
++
Keşke 4 bakanın istifasına yol açan olay patlak verdiğinde her şey dört başı mamur bir şekilde incelenseydi; Meclis konuyu enine boyuna tartışsaydı ve suç şüphesi gördüğü bakanları Yüce Divan’a sevk edip yargılanmalarını sağlasaydı.
Geldiğimiz noktada çok sıkıntılı bir durumdayız.