İç Güvenlik Yasası Paketi iyi okunmalı

0
186

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “İç Güvenlik Paketi”ne ilişkin, “Bu paket vatandaşımızın güveni, huzuru, güvenliği, barış içerisinde yaşaması için hazırlanmış bir pakettir” dedi.

Ziyaretlerde bulunmak ve okul açılışına katılmak üzere memleketi Yozgat’a gelen Bozdağ’ı, Yozgat Adalet Sarayı önünde Vali Abdulkadir Yazıcı ve Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ile diğer ilgiler karşıladı. Bozdağ, adliye girişinde şeref defterini imzaladı. Hakim ve savcılarla kahvaltı yapan Bozdağ, daha sonra Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek’i ziyaret etti.
Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, “İç güvenlik paketiyle ilgili muhalefetten tepkiler geliyor. CHP direniş istiyor, MHP ‘polis devletine gidiyoruz’ diyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine, bu paketin Avrupa Birliğine üye ülkelerin uygulamaları da gözetilerek hazırlandığını söyledi.
Paketin iyi okunması gerektiğinin altını çizen Bozdağ, “Avrupa Birliğine üye ülkelerin hukuklarıyla mukayese edilmesinde fayda var. Fransa’da, Almanya’da, İngiltere’de, Amerika’da, Hollanda’da, Avusturya’da bu işler kimler tarafından nasıl yapılıyor, onun incelenmesinde fayda var. Bütün bu ülkelerde baktığımız zaman gözaltıyla ilgili konularda ve bu paketin içerisinde yer alan diğer konulardaki uygulamalar neyse, Türkiye’de şu anda bu pakette öngörülen uygulamalar da onunla uyumludur. Onların yapmadığını Türkiye yapmıyor. Almanya yapıyor, orada hukuka uygun, demokrasiye uygun, insan haklarına uygun oluyor polis gözaltı kararı verdiğinde. Türkiye’de polis, gözaltı kararı veremiyor. Bu düzenlemeye göre yetkili bir kişi bu kararı verecek. Kamuoyunda her polis böyle bir karar verecekmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu, doğru değil. Sadece her yerde bir kişi bu kararı verebilecek. Bu kişi de yetkilendirilmiş olacak. Buna ilişkin denetim imkanı zaten var” diye konuştu.
Fransa’da, başka Batı ülkelerinde de her polisin bu noktada karar alma ve uygulama yetkisi olduğuna işaret eden Bozdağ, “Yani Türkiye’nin yaptığı şeyi eleştirenlere ben aynı şekilde soruyorum. Yani Fransa’da polis gözaltına alırken hukuka uygun, demokrasiye uygun, insan haklarına uygun oluyor, Türkiye uygulaması onlardan daha iyi olduğu halde Türkiye’nin yaptığının yanlış olduğunu söylemek fevkalade tutarsız bir yaklaşımdır. Bu paket, vatandaşımızın güveni, huzuru, güvenliği, barış içerisinde yaşaması için hazırlanmış bir pakettir. Kobani hadiselerini gördük, pek çok hadise görüyoruz. Mala, cana zarar verme gibi pek çok olay oluyor. Bu olaylara karşı hukuk içerisinde yapılması gerekeni yapmak, devletin birinci görevidir. Kolluk güçleri de elbette hem olayların önlenmesi hem de çıktıktan sonra olaylara hukuk içinde, sağlıklı bir şekilde müdahale etmesi için yapılan düzenlemelerdir” dedi.
Bozdağ, “CHP Lideri Kılıçdaroğlu sapana 4 yıl, silaha 1 yıl diye direnişe çağırıyor, bunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bazı konuları çarpıttığını savunarak, şunları söyledi: “Bence konuyu doğru okuyup doğru analiz edip ona göre değerlendirme yapsa daha faydalı bir şey olur. Yasaların herkes tarafından kabul edilmesi Parlamento’da beklenemez. Muhalefet partileri var, milletvekillerinin kendi görüşleri var. Tabii herkes bu görüşleri mutlaka dile getirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz