‘İç Anadolu’nun Efes’i’ Zengibar Kalesi, turizme kazandırılıyor

0
518

KONYA’da Bozkır İlçesi yakınlarındaki ‘İç Anadolu’nun Efes’i olarak kabul edilen antik İsaura kentinin kalıntıları arasında bulunan ve define avcıları tarafından tahrip edilen Zengibar Kalesi, turizme kazandırılıyor.

Bozkır İlçesi sınırları içinde yer alan ve 2 bin yıl önce Roma Bizans Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilen İsaura kenti, ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1860 metre yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulan İsaura kenti ve Zengibar Kalesi, sarp uçurumlarla çevrili, Konya ve Toroslar Dağlarını kontrol altında tutabilen konumda bulunuyor.
Antik Isaura şehri, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile 1988 yılında tescil edildi. Sahanın sınırları 2006 yılında birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit alanı olarak belirlendi. Antik şehrin çevresine 2007 yılında Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararlarıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tel örgü çekildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 2010 yılında izin alan Aksaray Üniversitesi Arkeoloji Bölümü akademisyenleri, yüzey araştırmaları başlattı. 2013 yılında ise Zengibar Kalesi’nde Konya Müzeler Müdürlüğü tarafından başlatılan temizlik çalışmalarında antik kentin merkezindeki kalıntıları örten çalılar büyük oranda temizlendi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz