• Haberler
Ana Sayfa Eğitim Haberleri İAHA’nın genç muhabirleri röportaj geleneğini yaşatıyor

İAHA’nın genç muhabirleri röportaj geleneğini yaşatıyor

-

TÜRK basınında yanlış kullanılan röportaj yazı türünü evrensel anlamıyla yeniden canlandırmayı amaçlayan İstanbul Aydın Haber Ajansı (İAHA) muhabirleri, ikinci röportaj kitapları ‘Yeni Hayat’ı yayımladı.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin haber ajansı olan İAHA, ikinci röportaj kitabını çıkardı.  Genel Yayın Yönetmeni Kayıhan Güven’in editörlüğünde yayımlanan ‘Yeni Hayat’ta otuz röportaj yer alıyor.

Yaşar Kemal ve Fikret Otyam’ın izinden giderek röportajlar kaleme aldıklarını belirten genç muhabirler insanı merkeze alarak toplumda silik kalmış güzellikleri ve ayrıntıları, röportajın gücünü kullanarak aktarmaya çalıştıklarını belirtti.

“RÖPORTAJ TÜRKİYE’DE YANLIŞ BİLİNİYOR”

Genç muhabirler yeni röportaj kitapları hakkında, “Röportaj Türkiye’de yanlış bilinen bir kavram, soru – cevap karşılığı tanımlıyor. Ama röportajın Heredotos’tan günümüze kalın çizgilerle çizilmiş bir yazı geleneği vardır. Röportaj, içinde kim ne nerede ne zaman, neden, nasıl haber öğelerini barındıran, sırtını edebiyata yaslamış en sübjektif haber yazısıdır” dedi.

ZEUGMA’DAN ALMANYA’YA BİRÇOK KONUDA RÖPORTAJ YER ALIYOR

Yeni Hayat’ta, Gaziantepli Rumeysa Yılmaz’ın kaleme aldığı ‘Dünya’nın en büyük mozaik müzesi: Zeugma’ başlıklı röportajda, Yılmaz öğrenci olduğu İstanbul’dan sıklıkla yaptığı Gaziantep yolculuğunu bu kez Zeugma Antik Kenti için yaptığını anlatıyor. 

Almanya’dan üniversite eğitimi için ana vatanı Türkiye’ye gelen genç muhabir İsmail Şahin ise ‘Almanya’da bir Türk düğünü’ başlıklı yazısında Türklerin Almanya’daki düğünlerini ve orada yaşatmaya çalıştıkları adetlerini kaleme alıyor. Genç gazeteci Sinan Daşpınar ise yaptığı röportajda Boğaz’ın en güzel semtlerinden Küçüksu’da yaşayan Afganların hayatlarını anlatıyor.

“RÖPORTAJ GERÇEĞİN ÖZÜNE BİR YOLCULUKTUR”

İAHA Muhabirleri Yaşar Kemal’in bir mülakatından gönderme yaparak, yazarın röportaj türü hakkında şunları söylediğini anımsatıyorlar:

“Haber bir yaşam değildir, belki de yaşamın geniş bir gölgesidir. Gazetecilikte haber, radyodan, televizyondan önce de okuyucuyu doyurmuyordu. Ancak röportaj çıkıncadır ki, okuyucu yaşamla, yaşamın olayların özüyle karşı karşıya gelebildi. Haber gerçeğin kaba yansıması, röportajsa yaşamın özüne, gerçeğin özüne doğru bir yolculuktur.”

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz