Hukuk sükût ederse mafya serenat yapar

214

Mafya sözünü çok fazla duymaya başladık. Geçenlerde İstanbul’un ortasında bir mafya grubunun başka bir mafya grubuna yönelik silahlı saldırısında 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Aynı grupların daha önceki hesaplaşmalarında da 8 kişinin yaşamını yitirdiğini yazdı gazeteler.

AKP iktidarının ilk yıllarında asayişte belirgin bir düzelme olmuş, mafya biraz geri çekilmişti. Son yıllarda ise durumun tersine döndüğü, sinen mafya gruplarının yeniden arz-ı endam ettikleri anlaşılıyor.
++
Peki, niye böyle oldu?
Bu sorunun yanıtını yazının başlığında verdik aslında:

“Hukuk sükût ederse, mafya serenat yapar.”

Yani, bir ülkede devlet otoritesi zayıflar, hukuk iyi işlemezse meydan mafyaya kalır.
Elinizdeki çekin tahsilatını mahkemeler yoluyla almak istediğinizde yıllarca uğraşmak zorunda kalıyorsanız mafyaya gidersiniz, çek bedelinin yarısını öder tahsilatı bir günde yaptırırsınız.
Umut Vakfı’nın araştırmasına göre, Türkiye’de 20 milyon ateşli silah var ve bunlardan sadece 3 milyonu ruhsatlı. 17 milyon silah, mafya yoluyla kaçak getirilerek pazarlanmış.
Emniyet ve jandarma örgütleri görevlerini tam yapsalar böyle bir tablo çıkabilir miydi ortaya.
Neredeyse her taşın altından bir mafya görüyoruz:
Uyuşturucu, kaçak sigara, kumar, fuhuş, organ, kan ticareti mafyaları bunlardan sadece birkaçı.
Çok satan kitapların korsanlarını basıp satan mafya bile var bu ülkede.
Gazeteci arkadaşımız Eylem Türk, Türkiye’de 56 çeşit mafya olduğunu yazmıştı bir araştırmasında. Ona göre, okulların servis işlerini hava parası karşılığında dağıtan mafyanın yanı sıra, bazı yerlerde hamalların çalışmasını düzenleyen mafya bile bulunuyor. Otopark, çekici, sahte plaka, işportacı, naylon fatura, tarihi eser, altın-pırlanta, bar-pavyon mafyaları da “tam mesai” çalışıyorlar.
++
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Saray’la ilgili eleştirileri yanıtlarken, “Devletin itibarından tasarruf olmaz” demişti.
Kendisine bir sorum var:
İtibarlı devlette mafya olur mu?